pohľadu ochrany pred požiarmi rizikovými činnosťami. Vyplýva to zo skúseností z predošlých rokov, najmä z celoslovenských štatistík.
Horeli stohy slamy i obilie, požiare vznikali aj v dôsledku spaľovania zvyškov slamy a vypaľovania suchých porastov. Podľa informácií Štefana Nikoloviča z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Revúcej vlani hasili v súvislosti so žatvou v Revúckom okrese len jeden požiar. "Minulý rok bol z tohto hľadiska veľmi priaznivý. Seno horelo iba raz. Príčinou bola technická porucha na zberači sena na poli. Škodu sme vtedy vyčíslili na 9-tisíc korún. Neboli zranené ani usmrtené žiadne osoby. Hasiči uchránili hodnoty za 130-tisíc korún. Napriek tomu sú nevyhnutné určité opatrenia, ktoré v kritickom období naši hasiči vykonávajú".
Ide o preventívno výchovnú činnosť, relácie odvysielané v miestnych a obecných rozhlasoch, organizovanie pracovných porád pre poľnohospodárske a iné zainteresované subjekty. Priamo v poľnohospodárskych firmách robia hasiči protipožiarne kontroly. Zo zásad, ktoré ukladá zákon o ochrane pred požiarmi, vyzdvihuje Š. Nikolovič hlavne zákaz fajčenia a používania otvoreného ohňa, zákaz vypaľovania porastov bylín, kríkov a stromov a zakladania ohňa na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu. Revúcki hasiči môžu porušenie týchto predpisov pokutovať. Fyzickým osobám hrozí sankcia do výšky 10-tisíc korún, právnickej až do 500-tisíc korún.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.