otázkou, ako mesto dlh vyrovná a čo bude so spomínanou spoločnosťou, v ktorej má mesto necelých 40-percent. Riešenie sa našlo. Od apríla v Revúcej pôsobí namiesto VPS spoločnosť Brantner, firma sa 100-percentnou zahraničnou účasťou. Dovtedy mala vo VPS vyše 60-percentný podiel. Od mesta odkúpila jeho podiel po približne dvojročných rokovaniach.
"Rozhodlo sa o tom v poslednej chvíli. Nebyť tohto kroku, šli by sme do likvidácie. Vplyvom neuhradených faktúr sa zhoršila kvalita poskytovaných služieb, stroje boli aj dvadsať rokov staré, neustále boli v oprave... Iné riešenie nebolo, len predať podiel mesta," myslí si riaditeľ a konateľ firmy Imrich Héžel a za problémami mesta vidí zadĺženosť.
Primátor mesta Jaroslav Gočaltovský (na fotografii) vysvetľuje, že hlavným dôvodom nebolo ani tak úverové zaťaženie mesta, ako "nečistý obchodný vzťah. Byť spoločníkom aj dlžníkom v jednej osobe je ťažké. Z financií z predaja podielu sme vyrovnali dlh a teraz fungujeme na báze objednávok u spomínanej firmy. Netvrdím, že som s tým, čo sme museli urobiť spokojný, ale pravdupovediac, odľahlo mi".
Primátor sa domnieva, že takýto obchodný vzťah je pre mesto výhodnejší, než ten predchádzajúci. "Boli sme príliš sociálne naklonení. Ročne za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu zaplatili občania 350 korún, lenže skutočné náklady predstavovali 500 korún. Mesto chcelo dotovať, ale voľné zdroje na to nemalo. A tak za 8 rokov vznikol vyše 10-miliónový dlh," vysvetľuje J. Gočaltovský.
Prirodzene, mesto muselo zvýšiť poplatky za odvoz odpadu a od 1. januára tohto roku platia obyvatelia 650 korún ročne. "Je to reálny náklad, ale stále sme len v polovici cenového rozpätia, ktoré stanovuje platný zákon. Umožňuje 80 až 1200-korunové rozpätie." Na otázku o úveroch podotýka, že s dlhom voči bývalej VPS nemajú nič spoločné. "Úvery sme zobrali na investičné akcie, na vybudovanie inžinierskych sietí, rekonštrukciu kanalizačných zberačov a miestnych komunikácií."
S odkúpením podielu nastali v bývalých VPS racionalizačné opatrenia. "Znížili sme počet zamestnancov asi o 10 percent, zvyšujeme výkony, hľadáme možnosti ďalšieho podnikania, zakúpili sme nové vozidlo na odvoz odpadu v hodnote 5,5-milióna korún. Úroveň a šírka poskytovaných služieb vrátane odvozu a likvidácie komunálneho odpadu, starostlivosti o verejnú zeleň, osvetlenia a komunikácií sa nezmenila. Predal sa len podiel mesta," dodal I. Héžel.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.