strana uvažovala, či je opodstatnená ďalšia činnosť tejto komisie, po vstupe krajín do EÚ. Napokon poľská strana prijala argumenty Slovenska, že problémov na spoločnej hranici je ešte veľa. Medzivládna komisia je orgánom, ktorý môže problematické veci vydiskutovať a prijať odporúčania pre ústredné orgány štátu oboch krajín a ich riešenie.
"Predovšetkým je veľmi nedokonalá infraštruktúra spojenia na spoločnej hranici. Ide hlavne o turistické prechody, ktorých väčšina sa nachádza v chránených územiach," uviedol prednosta Krajského úradu v Prešove a člen medzivládnej komisie Jozef Polačko. Diskutovali aj o situácii na hranici po zmene režimu práce vstupom do EÚ, odchode colných činností, o perspektívach pasového režimu, ktorý by sa mal postupne zvoľňovať a infraštruktúre hraničných priechodov na slovenskej strane. "Z nášho kraja je to hraničný priechod Jurgów, ktorý by sa mal do konca roka sfunkčniť ako priechod do 7,5 tony, dnes je tam malý pohraničný styk. Spomínali sme aj priechod Palota - Radoszyce, kde už máme súhlas slovenskej strany na osadenie infraštruktúry. Predpokladám, že do konca roka sa to zrealizuje. Je potrebné stavebné konanie a návrh, pretože existujú dve alternatívy. Buď sa urobí nový koberec na starú cestu a v prostriedku osadia búdky s rampou alebo len na kraji cesty. V tomto prípade by išlo len o malé stavebné konanie cez obec. Rampa by mala byť za posledným vstupom do obce Palota."
Medzivládna komisia sa okrem iného zaoberala aj zrušením celého režimu malého pohraničného styku, ako možnosti zjednodušenia pohybu osôb na spoločnej hranici. "Poľská strana sa zatiaľ k tejto otázka stavia zdržanlivo a nedošlo k dohode," dodal J. Polačko.
Autor: kam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.