diagnostikovali 27 ľuďom, z toho 26 deťom predškolského a školského veku a jednému dospelému. Ohniskom nákazy takzvanej choroby špinavých rúk je podľa riaditeľa tamojšieho Regionálneho úradu verejného zdravotníctva MUDr. Dušana Béreša prakticky celé sídlisko s 800 obyvateľmi. Akoby situácia nebola dosť alarmujúca, hrozila ešte do včerajška doslova kríza. Miestnych obyvateľov chceli vodári odpojiť od prívodu vody pre dlhodobé neplatenie faktúr za spotrebované množstvá. Spoločnosť, spravujúca byty, doteraz prívod vody regulovala. Večer ju odstavila a vodu nemali ľudia až do rána. D. Béreš nechce špekulovať o tom, či to mohlo, alebo nemohlo byť príčinou vzniku epidémie. Isté je, že fekálie neboli bezpečne odstraňované, ruky poriadne umývané a všetko toto je predpokladom pre vypuknutie žltačky. Vážne úvahy o tom, že by mali vodári tečúcu vodu odstaviť úplne, predstavovali hrozbu. A preto hoci hygienici riešia problémy zdravotníckeho charakteru, D. Béreš musel zvolať rokovanie všetkých zainteresovaných strán - nezdravotníkov, aby zabránil katastrofe. "Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny delegovalo do Rimavskej Soboty dvoch pracovníkov. Reagovali promptne, predložili konštruktívne opatrenia a výsledkom je, že od zástupcu vodárenskej spoločnosti máme prísľub. Vodu neodstavia do konca roka a nedoplatky by mali riešiť cez inštitút osobitného príjemcu. Správca bytov prestane vodu regulovať tak, aby ju mali obyvatelia nepretržite," skonštatoval D. Béreš s tým, že beztak očakáva predĺženú lehotu výskytu.
"Vzhľadom na charakter sídliska a jeho obyvateľov máme nesmierne sťažené zisťovanie dôležitých informácií pre vyhodnotenie celkovej situácie. Ťažko určíme aj pôvodcu, teda konkrétneho človeka, či už pre úmyselné, alebo neúmyselné zatajovanie skutočností. Prvé prípady sme zaznamenali koncom školského roka v materskej škole, preto som dal ihneď zaočkovať všetky deti. V podstate reagujeme na niečo, čo sa stalo pred 50 dňami. Taká je inkubačná doba". Sídlisko monitorujú každý deň hygienici, ale aj rôzni aktivisti, ktorí poučujú rodiny, ako treba dezinfikovať a dodržiavať nevyhnutné opatrenia. "Takmer každý deň pribudne nový prípad, predvčerom dva. Pritom z tých 27 ľudí bolo len 10 a ž 12 zjavne chorých a malo obtiaže, zožltli. Ostatné prípady, dve tretiny, sme aktívnym spôsobom vyhľadali my. Práve tieto skryté prípady sú najnebezpečnejšie. Navyše, deti sa rozpŕchli na prázdniny po okrese a nevylučujem, že zaregistrujeme lokálne výskyty žltačky," uvažuje D. Béreš. Spomína si, že poslednú podobnú epidémiu zaznamenali v roku 1996 v Muránskej Dlhej Lúke, krátko potom, ako Rimavská Sobota prevzala okres Revúca. Príčinou bolo nedostatočné zásobovanie pitnou vodou. Ochorelo do 30 detí.
Ešte pred 10 až 15 rokmi diagnostikovali v okrese 300 až 350 žltačiek ročne. Potom sa vďaka aktívnemu očkovaniu znížila chorobnosť takmer na nulu. Pre piatimi rokmi s tým skončili, chýbali peniaze na nákup očkovacích látok. "Bolo len otázkou času, kedy vypukne, hlavne v rizikových skupinách, epidémia. Na Dúžavskej ceste však nikdy problém nebol, nebola to klasická osada, ale sídlisko. No akonáhle prišli patálie s vodou, prišla aj žltačka...". Vírus sa vylučuje stolicou a do organizmu sa dostáva ústami, respektíve špinavými rukami. Potom sa objavia zažívacie ťažkosti, zvracanie teploty a zožltnutie pokožky. D. Béreš každému odporúča, aby si dal pozor a dodržiaval zásady osobnej hygieny, pred jedlom si umýval ruky aj potraviny. "Každý je povinný starať sa o vlastné zdravie sám. Vrelo doporučujem zvážiť, čo je cennejšie. Či si kúpiť značkové botasky, alebo dať 500 až 700 korún za očkovaciu látku. Jej účinnosť je veľmi vysoká".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.