malých obcí východného Slovenska. Zoznámili sa so základmi svojej pôsobnosti v regióne, so štátnym systémom sociálnej pomoci a systémom inštitúcií a kompetencií v rámci štátnej správy a samosprávy.
"Celý cyklus vzdelávania sa skončí vo februári na budúci rok a po ňom bude v teréne, prevažne v rómskych osadách pracovať okolo 70 sociálnych pracovníkov," uviedla koordinátorka projektu Libuša Roblová. Ako dodala, terénni sociálni pracovníci majú za úlohu pomáhať predovšetkým rómskym komunitám pri komunikácii s úradmi. "Počas dvoch rokov pôsobenia pilotného projektu sme v sedemnástich osadách, kde terénni sociálni pracovníci doposiaľ pôsobili, zaznamenali väčšiu samostatnosť pri vybavovaní na úradoch, ale pokrok registrujeme aj v lepšej školskej dochádzke či v hygienických návykoch," upresnila Libuša Roblová.
Vzdelávací program si pochvaľoval aj terénny pracovník z Jarovníc. "Obávam sa len toho, že Rómovia si na moju pomoc priveľmi zvyknú. Je to taká ich vlastnosť, že sa naučili vždy nastaviť dlaň," poznamenal Dezider Lacko. Už deväť mesiacov pomáha v teréne spolu s kolegyňou, na starosti majú 3 500 ľudí. "Výsledky vidím, ale ak chceme niečo zásadne zlepšiť, treba myslieť predovšetkým na vzdelanie rómskych detí, bez toho sa nepohneme," dodal absolvent seminára.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.