Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

Z KAPSY POŠTÁRA - NAPÍSALI STE NÁM - REAGUJETE - VAŠE LISTY

Pýtajú sa, či tým lepšie, čím viac betónu? Dva kilometre v dĺžke a 150 m v smere vedenia trasy diaľnice D1 Fričovce - Prešov, západ, II. etapa,

Pýtajú sa, či tým lepšie, čím viac betónu?

Dva kilometre v dĺžke a 150 m v smere vedenia trasy diaľnice D1 Fričovce - Prešov, západ, II. etapa, časť Svinia - Prešov, v katastrálnom území obce Malý Šariš, sú príčinou súdneho sporu. Trecie plochy medzi Stavebným úradom v Prešove, projektantom, investorom a občanmi Malého Šariša pretrvávajú už dlhšie. Celý problém na verejnosť prepukol v posledných dvoch týždňoch, keď najprv občania Malého Šariša zvolali tlačovku, a následne 16. júla sa na Obecnom úrade v Malom Šariši "konalo aj nekonalo" vyvlastňovacie konanie. Občania Malého Šariša, ako to tvrdí ich hovorca Peter Kohút, už štyri roky bojujú so štátnou správou: "Odvolávame sa, navrhujeme, ale márne". Dodávajú, že voči administratíve zdvihli hlavu v čase, keď im zostáva už len jediné - podanie na súd.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podanie dali na súd deň pred vyvlastňovacím konaním a zároveň požiadali Okresný súd v Prešove, aby vydal predbežné opatrenie o zastavení vyvlastňovacieho konania do doby, kým o celej veci súd nerozhodne.

Z diaľničného sporu pri Prešove doteraz odzneli veľmi opatrné informácie, resp. len útržkovité, z ktorých nie je vždy jasné, o čo ide. Do veci výstavby diaľnice spájajúcej krajské mesto už s tunelom Branisko je potrebné vniesť viac svetla.

Je potrebné rozlúsknuť problém, o ktorom Slovenská správa ciest (SSC) tvrdí, že v tomto štádiu už nie je možné nič na trase diaľnice meniť. Iný názor má na vec zástupkyňa ministerstva životného prostredia Húsková, ktorá zmenu projektu aj počas začatej výstavby považuje za možnú. Na strane občanov Malého Šariša je tiež vedúca odboru životného prostredia Úradu Prešovského samosprávneho kraja Katarína Ježová, ktorá rovnako tvrdí, že odklon trasy je možný a nevidí v tom problém.

SkryťVypnúť reklamu

Občania Malého Šariša nesúhlasia s navrhovanou trasou diaľnice, lebo ide hlboko v intraviláne obce. Ešte pred rokom 2000 pri predkladaní štúdií bol obecným zastupiteľstvom Malého Šariša daný súhlas, avšak s tým, že trasa pôjde mimo intravilán obce. Hovorca občanov P. Kohút tvrdí, že navrhovaný variant je ekonomicky nevýhodný, pretože v km 95 až 97 sú zbytočné oblúky. Diaľnica by bola kratšia minimálne o 100 metrov, ak by sa posunula od obce južným smerom cca o 150 m, trasa by sa vyrovnala. Terajší projekt v uvedenom úseku totiž predpokladá štyri protioblúky, v dôsledku čoho bude musieť byť znížená rýchlosť až na 100 km/h, čo priznáva aj samotná Slovenská správa ciest.

Na otázku adresovanú SSC, prečo nesúhlasí s kratším variantom diaľnice, vedúci kancelárie generálneho riaditeľa SSC Juraj Fürst k možnej zmene trasy diaľnice zdôvodňoval argumentom, že v uvedenej trase je nevhodné úložné podložie, diaľnica by bola nákladnejšia na spevňovanie podložia. Neskôr odznela informácia, že ak by sa zmenila trasa, jej výstavba by bola drahšia o jednu miliardu korún. Mozaika problematiky okolo malošarišskej diaľnice sa pomaly začína skladať. Najprv dva kilometre a smiešnych 150 metrov, teraz váhu skutočne prevážila, ba až zlomila jedna miliarda navyše.

SkryťVypnúť reklamu

Toto zdôvodnenie je však možné považovať iba za jeden z názorov, pretože doteraz nebola urobená alternatívna štúdia, ani nebol vypracovaný alternatívny projekt. O žiadnom zlom podloží tiež nemôže byť ani reči. V katastrálnom území obce Malý Šariš sa vo veci výstavby diaľnice nerobil doteraz žiadny geologický prieskum a tvrdenie o nevhodnom podloží je zavádzajúce. O vhodnosti a nevhodnosti terénu sa môže každý presvedčiť prechádzkou v krásnom prostredí okraja obce Malý Šariš, ktorá má padnúť za obeť preto, že sa úradníkom nechcelo vyleštené elegantné topánky na chvíľu vymeniť za športovú obuv. Namiesto toho "buchli" ďalšiu pečiatku, aby ešte v roku 2000 začali územné konanie bez vedomia občanov Malého Šariša a následne v roku 2002 vydali územné rozhodnutie, neberúc do úvahy ani jednu pripomienku, že trasa je nevhodná z viacerých hľadísk - environmentálneho, ekologického, ale ako tvrdí hovorca na súde žalujúcich občanov Peter Kohút, "terajší variant bude omnoho drahší".

Ako sme už v úvode naznačili, na vyvlastňovacom konaní 16. júla na obecnom úrade to naozaj vrelo. Obyvatelia obce bojujú o odsun trasy diaľnice, aj to len

v medziach vládou schváleného koridoru, aby diaľnica v danom úseku viedla mimo intravilán obce. Tieto argumenty neboli brané do úvahy a navyše boli vypracované kúpnopredajné zmluvy na základe znaleckých posudkov Stanislava Lasicu, ktoré časť obyvateľov obce napadla, že ohodnocované pozemky sú podhodnotené. Pri vypracovaní znaleckých posudkov bola použitá nesprávna kategorizácia a tiež nebola vzatá do úvahy skutočnosť, že pozemky v obciach a lokalitách v okolí miest so zvýšeným záujmom o kúpu nehnuteľností majú jednotkovú východiskovú hodnotu do 70 percent z východiskovej hodnoty obce, z ktorej vyplýva zvýšený záujem. Úradná hodnota pozemkov (trhová je samozrejme ešte vyššia) v krajskom meste Prešov je 800 Sk. Paradoxom vyvlastňovacieho konania bolo to, že sa nedostavil súdny znalec, ktorý vypracoval znalecké posudky.

Účastníci na vyvlastňovacom konaní v úvode vzniesli námietku, že považujú toto konanie za neplatné. Starosta obce Imrich Semančík na margo podania súdnej žaloby navrhol, aby sa vo vyvlastňovacom konaní nepokračovalo až do doby vydania verdiktu súdu o predbežnom opatrení. S tým nesúhlasili prítomní zástupcovia SSC, generálny riaditeľ Dušan Faktor a námestník generálneho riaditeľa pre investičnú prípravu a výstavbu Peter Gandl, ktorý sa tiež dostal do slovného sporu s majiteľom novopostaveného rodinného domu Antonom Mesárošom. Na adresu Mesároša sa vyjadril, že jeho dom bol postavený načierno, a že ho treba zbúrať. Anton Mesároš má pritom stavebné povolenie a všetky potrebné doklady pre výstavbu rodinného domu, čo potvrdil aj starosta obce Semančík. Treba zdôrazniť, že takýmito neodbornými vyjadreniami a hypotetickými úvahami sa niesla argumentácia pri zamietaní námietok dotknutých občanov celé štyri roky.

Všetci chcú diaľnicu, ako tvrdia obyvatelia obce Malý Šariš, už včera bolo neskoro, veď cesta I. triedy ohrozuje ich životy. Avšak výstavba diaľnice v navrhovanej projektovej trase by zmenila ich životy doslova na peklo. Boli by totiž oklieštení dvoma významnými komunikáciami. Tvrdia, že ak by nebolo iné riešenie, museli by ho rešpektovať. Avšak verejný záujem nie je podľa nich zničenie životného prostredia, ale jeho rešpektovanie.

Kto má pravdu, ktorý variant by bol ekonomicky výhodnejší nie je zatiaľ možné exaktne posúdiť. Kratšia cesta býva zvyčajne ekonomicky výhodnejšia, to však môže potvrdiť len vypracovaný alternatívny projekt v km 95 - 97. Súčasťou stavby na krátkom úseku 8 km je však päť mostov, ktoré sa ako výrazná technická dominanta budú týčiť nad okolím a budú svedectvom absurdných riešení a rozhodnutí.

Vzniká dojem, že pri projektovaní trasy diaľnice bol prioritný socialistický princíp: "Čím viac betónu, tým lepšie." Neexistujú závažné technické, ekonomické, územné a prírodné prekážky, ako napr. zdolávanie jazier a roklín, či výrazne obmedzujúce geologické zloženie terénu brániace posunu diaľnice južne od obce Malý Šariš. Požadovanou zmenou bude trasa diaľnice smerovo a výškovo efektívnejšia. Ak by sa trasa odsunula južným smerom, bola by vedená v zárezoch a občania Malý Šariš by nepociťovali jej existenciu.

Peter Kohút tvrdí: "Ak by sme neobstáli na súde v SR, sme odhodlaní obrátiť sa so žalobou aj na európsky súd do Štrasburgu. Veríme, že nakoniec zvíťazí zdravý rozum. V konečnom dôsledku my nechceme, aby sa zmenil schválený koridor trasy diaľnice, žiadame iba odsun trasy zhruba 150 až 200 metrov mimo intravilán obce Malý Šariš. Je to logické a rozumné riešenie, na ktoré ak by pristúpil investor a Stavebný úrad a ostatné schvaľovacie orgány, výstavbu diaľnice by to len urýchlilo. Z príčiny tvrdošijnej až ješitnej argumentácie SSC sa však výstavba diaľnice môže oddialiť. Vypracovanie alternatívneho projektu v dvoch kilometroch profesionálnemu tímu nemôže trvať dlhšie ako dva tri mesiace a nič nebude brániť tomu, aby aj následný schvaľovací proces prebehol rýchlo."

Stanislav Novotný, Malý Šariš

Autor: im

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 058
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 701
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 291
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 191
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 191
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 034
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 933
  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 777
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 877
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 614
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 168
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 804
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 625
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 155
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 814
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


5
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


6
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


  1. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  2. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  3. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  7. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  8. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 777
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 877
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 614
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 168
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 804
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 625
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 155
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 814
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu