katastri ktorých sa rozprestiera národný park - pýcha Spiša, sú rozdelené na dve tábory. Modelovým príkladom toho, ako to vyzerá, keď medzi obcami vládne vojna, je Partizánska lávka.
Pred lávkou na parkovisku na Čingove jednodňové vstupné vo výške 20 korún vyberá obec Spišské Tomášovce. Za lávkou však dvadsaťkorunový poplatok inkasujú dve študentky pre Záujmové združenie obcí Slovenský raj. Riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Ing. Dušan Bevilaqua: „Verejnosť je popletená, niekoľko subjektov vyberá vstupné. Je tu snaha ošklbať turistov. Každá chyba v Slovenskom raji sa však vracia s lavínovými následkami."
V Národnom parku Slovenský raj teda gazdujú dve združenia. Záujmové združenie obcí Slovenský raj vzniklo v roku 1992. Súčasnými členmi sú obce Smižany, Mlynky, Vernár, Dedinky, mesto Spišská Nová Ves a donedávna bola členom aj obec Spišské Tomášovce. Združenie sa stará o doliny Kláštorská, Sokolia, Zejmarská a o dve tretiny Prielomu Hornádu. Ako hovorí výkonný tajomník Vojtech Jeremiáš, do roku 2003 boli takzvanými jedinými vládcami.
V spomínanom období sa pre rôzne nedorozumenia od združenia odčlenila najprv obec Hrabušice. V roku 2003 vzniklo preto združenie Mikroregión Slovenský raj sever. Okrem Hrabušíc členmi sú Betlanovce, Arnutovce, Spišské Tomášovce. Toto združenie sa stará o územie po Lanovú lávku, Veľký Sokol, Piecky, Suchá Belá, Malý a Veľký Kyseľ a jednu tretinu Prielomu Hornádu. Zaujímavá situácia je v prípade obce Letanovce. Tá totiž ako člen obidvoch združení sedí na dvoch stoličkách.
V súčasnosti sa situácia vyhrotila v lokalite pri Partizánskej lávke. Obidve združenia totiž vyberajú vstupné, každé však na inom konci. Našťastie, turisti zatiaľ nie sú ukrátení. Obidve vstupenky sú rovnocenné. Obidve strany uzavreli dohodu, a to, nezáleží na ktorej strane si turista kúpi vstupenku, obidve sú platné. „My sme z našej strany urobili gesto. Ide o naše územie, Záujmovému združeniu obcí Slovenský raj sme však dovolili predávať vstupenky, pretože potrebujú peniaze. Momentálne rekonštruujú lanovú lávku, ide o veľkú investíciu. Dohodli sme sa, že výnos zo vstupeniek použijú práve na tento účel," hovorí starostka Spišských Tomášoviec Zuzana Nébusová.
Naopak, iné hovorí V. Jeremiáš: „Ide o našu lokalitu. Starostka zo Spišských Tomášoviec síce tvrdí, že z nášho združenia vystúpili, nie je to však pravda. Podľa stanov vystúpiť môžu až k poslednému decembru v danom roku. Oni nám však zrušenie členstva oznámili koncom marca, preto je to neplatné," oponuje V. Jeremiáš.
Situácia sa vyhrotila v posledných dňoch. Z. Nebusová totiž tvrdí: „Záujmové združenie obcí Slovenský raj predáva vstupenky napriek dohode neočíslované. Vzniká riziko, že niekto vyrobí falošné vstupenky. Ak nedôjde k náprave, budeme musieť našu dohodu zrušiť," pohrozila starostka Spišských Tomášoviec.
V. Jeremiáš priznáva, že vstupenky boli neočíslované, v súčasnosti však túto chybu napravili. „Išlo o staršie vstupenky, ktoré neboli označené. V tej dobe sme za vstupné inkasovali iba my, nebolo teda potrebné značiť ich. Zároveň však tvrdím, že každému, kto povie, že naše vstupenky sa dajú sfalšovať, sa vysmejem do očí. Ide totiž o vstupenky vo forme atraktívnych pohľadníc. Po odrhnutí kontrolného ústrižku ju turista môže poštou poslať známym či rodine ako pozdrav z dovolenky. Kto by už dokázal sfalšovať takúto vstupenku?," pýta sa V. Jeremiáš.
Turisti, zdá sa, zatiaľ o takzvanej malej vojne v Slovenskom raji nevedia a užívajú si krásy národného parku. „Je tu prekrásne. Prelozili sme tu všetko, čo sa dalo a v nedeľu sa vraciame domov," povedala nám česká návštevníčka, ktorú sme spolu so synom stretli na Partizánskej lávke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.