výstavu s názvom Ako sme sa hrali. Niekoľko stoviek exponátov mapuje vývin hračiek od devätnásteho do konca dvadsiateho storočia.
Najmladšie vystavované hračky majú minimálne dvadsaťpäť rokov. Medzi najstaršie hračky pochádzajúce z devätnásteho storočia patrí hojdací koník, kamenná stavebnica či spoločenská hra vibdy-vubdy na spôsob basketbalu. "Hračky starších období majú v sebe určitú estetiku a zároveň výchovnú funkciu. Medzi nimi a terajšími počítačovými hrami, ktorých cieľom je zabiť čo najviac figúrok, je preto veľký rozdiel. Staré hračky teda má zmysel oprašovať a predvádzať ich najmä dnešnej mladej generácii. Nech si aj tie najmenšie deti pozrú, ako sme sa kedysi hrali. Aj keď možno väčšiu radosť z výstavy budú mať tí starší, ktorí sa pri nej s nostalgiou rozpomenú na svoje detstvo," povedala na margo výstavy historička kežmarského múzea Nora Baráthová.
Okrem netradičného obsahu má výstava aj netradičné prevedenie. Namiesto klasického vystavovania vo vitrínach tentoraz organizátori zvolili voľnú kompozíciu umiestnenia hračiek v priestore. "Niektorí návštevníci si možno povedia, že toto nie je výstava, ale neporiadok. Omyl. Keď má byť totiž hračka hračkou, musí byť v pohybe. Presne túto myšlienku sme sa snažili dodržať aj my," dodala N. Baráthová.
Staré hračky sú v múzeu rozdelené do štyroch miestností. Prvá obsahuje zmes najstarších hračiek, druhá je tematicky venovaná dievčatám, tretia chlapcom a vo štvrtej dominujú rôzne spoločenské hry. Výstava potrvá do konca septembra.
Autor: mb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.