meste narodilo 76 detí, z ktorých bolo 25 rómskych. V miestnej rómskej komunite sa hlási k trvalému pobytu 69 rodín, ktoré bývajú v šestnástich bytových a šestnástich murovaných rodinných domoch v majetku mesta a troch domoch, ktoré si postavili sami, bez stavebného povolenia. Prevažne v letnom období je obývaných aj sedemnásť chatrčí. Z celej komunity je v trvalom pracovnom pomere iba jeden Róm.
Primátor Lipian Eduard Vokál tvrdí, „že každá komunita Rómov má svoje špecifiká. Tá v Lipanoch sa vyznačuje nízkou vzdelanostnou úrovňou, od ktorej sa odvíjajú ďalšie negatíva. Je to negramotnosť, nezáujem rodičov o vzdelanie detí, vysoká miera nezamestnanosti a nechuť pracovať, znečisťovanie životného prostredia, nepripravenosť na manželstvo i rodičovstvo, nezodpovednosť, kriminalita dospelých i mládeže, úžera, katastrofálne bývanie, alkoholizmus, nehospodárnosť so sociálnymi dávkami a ďalšie."
Lipany začali ako prvé na Slovensku uplatňovať formu osobitného príjemcu v prípadoch, kedy boli sociálne dávky použité nevhodne. V roku 1995 v sieti osobitného príjemcu evidovali päť rodín, dnes je ich tridsaťsedem, vrátane rodín záškolákov. Mesačne tak prostredníctvom sociálnych pracovníkov mesto spravuje okolo 120 - 150-tisíc korún.
Mestské zastupiteľstvo vo februári schválilo plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja, ktorý rieši aj problematiku rómskej komunity. V meste pracuje od decembra 2002 aj trinásťčlenná komisia pre riešenie problémov Rómov, ktorej predsedom je mestský poslanec Vladimír Lipovský. Rómsku komunitu v nej zastupuje šesť členov. Dva roky v meste funguje Rómske komunitné centrum, ktoré sídli v bývalej ubytovni podniku Nafta Gbely. V súčasnosti zriaďujú v centre sociálnu výdajňu jedál, na vybavenie ktorej mesto dostalo grant 500-tisíc korún. Za podpory Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR rozbehli od júla program základnej edukácie rómskych detí. Momentálne čakajú na schválenie 450-tisícového projektu na podporu výchovných programov v centre, z Ministerstva financií SR. Ide o technické vybavenie učebne pre rómske deti a Centra remeselných zručností. Od júna mesto rozbehlo 300-tisícový projekt, podporený MPSVaR SR, zameraný na individuálny prístup sociálne odkázaným rodinám. Z tohto zdroja očakávajú aj 1,3 milióna korún na výstavbu strediska osobnej hygieny a práčovne v rómskej osade. V najbližšom čase by mali osadu aj odkanalizovať, v rámci celoslovenského projektu vodárenskej spoločnosti, ktorý zahŕňa viac ako 40 miest a je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ. Zároveň mesto vykupuje pozemky o rozlohe 8 000 metrov štvorcových, na výstavbu rodinných domov pre Rómov, ktorí sa budú na stavbe aj podieľať.
Autor: kam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.