srdcovými a pľúcnymi chorobami, astmatici i takzvaní "tlakári". Napriek tomu, že vlaňajšie leto bolo podstatne horúcejšie než tohtoročné, v Revúckom okrese paradoxne evidujú výrazný nárast výjazdov práve k takýmto pacientom. Šéfka revúckych záchranárov MUDr.
Tatiana Vigodová hovorí, že je tomu tak už od mája. "Za normálnych okolností zaznamenávame denne v priemere 4 až 5 výjazdov, od mája do júla sme vyrážali denne aj 7-krát. Na našu spádovú oblasť je to veľa, situácia je horšia, než vlani. Dominujú ošetrovania, alebo prevozy do nemocnice najmä chronických pacientov. Sú schvátení, letargickí, slabí, unavení, sťažujú sa na tlak na hrudníku". T. Vigodová si pochvaľuje úroveň osvety a jej aplikáciu priamo do života rizikových skupín ľudí. "Ľudia už vedia, že by nemali v čase horúčav vychádzať von, že musia pravidelne užívať predpísané lieky, dodržujú aj pitný režim. Aj tak sa však stane, že organizmus zareaguje na teplotné zmeny a pacient potrebuje pomoc".
Rimavskosobotskí záchranári majú letných výjazdov o niečo menej, než vlani. Čo však prekvapuje aj samotného primátora tamojšieho oddelenia urgentnej medicíny MUDr. Borislava Benedeka, je "rapídny nárast ťažkých alergických reakcií po uštipnutí hmyzom. Nedávno sme po takej udalosti zachraňovali 48-ročnú ženu na Teplom Vrchu. Dostala takú reakciu, že takmer zomrela. Keď sme prišli, bola v ťažkom bezvedomí, preberali sme ju približne 20 minút. V poslednom období je však veľmi veľa prípadov, kedy alergiami po uštipnutí trpia aj dlhoroční chovatelia včiel. Nikdy predtým sa im niečo také nestalo". Pri teplotných výkyvoch zaregistroval efektívnejší dopad na preventívne správanie sa chronicky chorých aj primár Benedek. Už nebýva zvykom, ako tomu bolo ešte vlani, že odpadnutých pacientov zachraňovali takmer vždy na pravé poludnie a na trhoviskách.
Pozor treba dávať starých ľudí. Rimavskosobotskí záchranári nedávno ratovali starú pani. Dopoludnia bola sama, popoludní k nej chodila opatrovateľka. V jeden deň ju však našla ležať v žalostnom stave. "Päť hodín ležala v bezvedomí. Podarilo sa nám ju prebrať, no veľkú rolu hrá čas. Odporúčali sme preto susedom, aby sa občas prišli na starkú pozrieť a je to nanajvýš vhodné u každého, kto býva sám a je odkázaný sám na seba. V lete bývajú tak slabí, že si nevládzu otvoriť ani okno," odporúča primár Benedek.
X x x
Ak egocentrik počuje, že bude piaty záťažový stupeň, bude mu zle
Rožňava V súvislosti s počasím sa do popredia čoraz viac dostáva polemika okolo záťažových stupňov, ktorých aktuálnu úroveň ohlasujú média každý deň. Mladší si ich všímajú, starší menej. Prax však znovu prekvapuje. "Ak je napríklad záťažový stupeň jeden, čo je najslabšia záťaž, máme najviac výjazdov. Ak je piaty, najťažší, je potiaží najmenej," čuduje sa aj B. Benedek. Oslovení lekári spozorovali, že ak majú "srdciari" najkrušnejšie chvíle, astmatikom je naopak, práve najlepšie. Mimochodom, efekt na psychiku pri ohlasovaní záťažových stupňov nie je zanedbateľný. Babela Ivanová z Centra poradensko psychologických služieb v Rožňave sa síce s tak špecifickým prípadom zatiaľ nezaoberala, z ňou vykonaných konzultácií však vyplýva, že emočne založení ľudia rovnako citlivo reagujú aj na zmeny počasia. "Má to na nich vplyv, súvisí to s vnútornou výbavou psychična. U starších ľudí, ktorí sa neustále sledujú, u egocentrikov, ktorí sa príliš majú radi, to badať najviac. Keď počujú, že bude stupeň 5 a podľa predpovede im má byť zle, bude im tak. Vsugerujú si to". Príznaky a ťažkosti v každom prípade netreba podceňovať, najmä nie u najrizikovejšej vekovej kategórie nad 70 rokov a osamelo žijúcich ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.