je, že program 28. augusta na rejdovskom amfiteátri prinesie niekoľko prvenstiev v histórii festivalu.
Okrem atraktívnych vystúpení folkloristov z Gemera, iných kútov Slovenska a Čiech je tradične jednou z najobľúbenejších akcií ochutnávka domácich páleniek Palenočka to je strova. Vzorky v originálnych fľašiach zo všetkého, čo sa urodí pred a za domom musia súťažiaci priniesť najneskôr o 17. hodine do rejdovského amfiteátra. Prihlásiť sa môže každý, kto má pocit, že jeho pálenka je tou najlepšou, alebo si aspoň zaslúži byť medzi hodnotenými. Posudzovať ich bude 5-členná porota.
"Prvýkrát v štvorročnej histórii súťaže bude členkou poroty žena. Prezradím zatiaľ len toľko, že pracuje v oblasti kultúry. Takisto to bude prvýkrát medzinárodná koštovačka, lebo vzorku prisľúbili aj českí folkloristi," prezrádza niečo z príprav riaditeľka usporiadateľského Gemerského osvetového strediska (GOS) v Rožňave Helena Novotná.
Porota ochutná z každej vzorky po štamperlíku. Tradíciou sa však stalo, že ním začne a končí už len jeho polovicou. O tom, že porotcovia nemajú ľahkú úlohu, svedčia pravidlá tejto zábavnej šou v rejdovskom nárečí. "Poriadne lude, čo si ešče neprepili rozum ju budú koštovať a vyberú, kotra palenka je najlepša. Pozor budú dávat, aby palenka mala šmek a riez čo oči vytlači. Aby nebula zakalena jak lavorovica, aby barz nesmerdela, aby jej bulo dost, aspon pre 5 chlapov, a aby bula taka, ze ked z nej vypiješ pou deci, tak nerozoznaš svekru od vlastnej ženy."
V minulých rokoch sa na akcii objavovali klasické slivovice, pálenky z miešaného ovocia, drienkovica, čučoriedkovica, vyhrala však jablkovica. Cenou za naj pálenku bude špeciálne vyrobená sada štamperlíkov. Samostatnú cenu porota udelí najoriginálnejšiemu obalu pálenky. Riaditeľka GOS bude okrem tradičných rolí tentokrát aj v pozícii krstnej mamy CD-nosiča rejdovskej rodáčky a známej gemerskej folkloristky Márie Brdárskej a jej hostí s ľudovou hudbou Ondreja Molotu. Čím budú krstiť dvaja krstní otcovia a jedna krstná mama, je zatiaľ tajomstvo.
Prvýkrát sa do priebehu festivalu zapoja aj žiaci rejdovskej materskej a základnej školy. Ich maľované výtvory na tému GFF očami detí budú vystavené na námestíčku v dedine. Mimochodom, tak ako vlani, aj teraz bude festivalom žiť celá obec. Ľudia sa pripravujú, aby návštevníkom ukázali všetky dnes už historické veci z domovov, ručne vyrábané dekoratívne predmety z prírodných materiálov a umenie, ktoré vytvárali ešte ich predkovia.
V amfiteátri nebude chýbať festival ľudových remesiel s košikármi, drotármi i zvonkármi. V programe Z kuchyne starých materí sa každý rok predstavuje iná obec, či mesto. V sobotu uvaria ženy z Dobšinej ich tradičný zemiakový koláč. Kto sa chce zúčastniť losovania tomboly, mal by sledovať predajov tombolových lístkov, ktorí sa budú pohybovať medzi návštevníkmi. V hre budú víkendové pobyty, mobilný telefón, pernamentky na zimnú lyžovačku a ďalšie atraktívne ceny. Organizátori sľubujú pre mladých večernú diskotéku pod holým nebom v amfiteátri. Starší sa pri živej muzike budú veseliť v rejdovskej krčme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.