sa skloňovali najčastejšie. Pri pamätníku obetiam okupácie Československa sa 36 rokov po vstupe tankov agresora zišla hŕstka ľudí, aby si pripomenula smutné výročie.
"Aj na tomto námestí vtedy vyhasol ľudský život, obeťou agresora bol 19-ročný Jozef Bonk, rodák z Hôrky, " uviedla členka Svetového združenia bývalých československých politických väzňov (SZBČPV) Elena Bačkorová. "Na túto udalosť upozorňuje aj pamätník na námestí, na Slovensku je jediný svojho druhu. Aj v iných mestách sú pamätné dosky, ale nevysvetľujú, čo sa stalo. My chceme predovšetkým, aby mladá generácia vedela viac o pozadí okupácie," dodal predseda slovenskej organizácie SZBČPV František Bednár. Ako dodal, medzi rokom 1968 a 1989 je veľká paralela, obom dominuje túžba ľudí po slobode. "Žiaľ, aj po roku 1968 prišla pasivita, aj dnes ju vidieť. To, že dnes je na tomto námestí len pár ľudí svedčí o tom, že ľudia sú apatickí a rezignovali na túžbu po spravodlivejšej spoločnosti," povedal F. Bednár.
"Odkaz augusta 1968 má veľký presah, nemôžeme dopustiť, aby sa zabudlo na udalosti, od ktorých sa odvíjali naše ďalšie dejiny," poznamenal viceprimátor Popradu Gustá Dobák. Osobne mu august 1968 zostane natrvalo v pamäti, ako študent v Bratislave stál zoči-voči samopalu. "Aj dnes musíme zostať ostražití, aby sa pomýlená ideológia socializmu nevrátila," dodal.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.