neporušuje žiaden zákon a jej budúci študenti sa nemusia obávať, že by diplom, ktorý získajú, nebol uznaný. Toto je tvrdenie riaditeľky AV Eriky Matisovej, ktorá tak reaguje na obvinenia, že akadémia organizovaním vysokoškolského štúdia porušuje zákon. Reakcie ministerstva školstva sú však opačné.
Riaditeľka Matisová opiera svoje tvrdenie o znenie vysokoškolského zákona, ktorý hovorí, že každá pobočka zahraničnej VŠ musí mať na pôsobenie na Slovensku povolenie vlády SR. "Nepotrebujeme povolenie, nakoľko nie sme pobočka. V Rožňave sa otvára len konzultačné stredisko vysokej školy JAK v Prahe. Títo študenti budú žiakmi pražskej univerzity a nie akadémie," tvrdí riaditeľka Matisová.
Ako ďalej uviedla, takéto napádanie zo strany ministerstva očakávali. "Je to ukážka neschopnosti nášho ministerstva spoplatniť aspoň diaľkové vysokoškolské štúdium a umožniť tak vzdelávať sa aj ľuďom, ktorí kvôli štúdiu nemôžu prestať pracovať. O možnosť študovať v našom regióne sme bojovali tri roky. Máme prihlásených 70 študentov, čo je fakt svedčiaci o tom, že ľudia o štúdium prejavujú záujem. Zaujímalo by ma preto, akým spôsobom porušujeme zákon, respektíve, prečo pražská škola pôsobí podľa vyjadrení Akreditačnej komisie, či odboru vysokých škôl, na Slovensku neoprávnene. Opakujem, neotvárame pobočku, ale konzultačné stredisko," hovorí E. Matisová.
Podľa jej slov, v prípade, že by došlo k porušeniu zákona, ministerstvo by určite nečakalo a zúčastneným stranám by poslalo prípis, ktorý by podobnú činnosť zakazoval. "Nikto sa však nevyjadril, do dnešného dňa nič nezakázal. Celé to je len o robení bú bú cez médiá," dodala.
O vyjadrenie sme preto požiadali hovorkyňu ministerstva školstva SR Moniku Múrovú, ktorá pre KORZÁR uviedla: "Celú túto spornú záležitosť riešime niekoľko týždňov. Do konca tohto týždňa budeme o výsledku informovať verejnosť prostredníctvom tlačovej konferencie," povedala.
Na otázku, či sa môžu akadémie opierať o vysokoškolský zákon, v ktorom sa o organizovaní vysokoškolského štúdia formou konzultačných stredísk nič nehovorí, uviedla: "Hoci sa v zákone nič nehovorí o konzultačných strediskách, opakujem, stále tu ide o organizovanie, poskytovanie a zabezpečovanie vysokoškolského vzdelania, na ktoré má výhradné právo len vysoká škola, ktorej súhlas udelila vláda SR. Je jedno, či sa jedná o pobočku, alebo konzultačné stredisko," dodala Múrová.
Podľa našich zistení sa pražská univerzita chce vysporiadať so slovenskou legislatívou a všetky potrebné náležitosti predloží na schválenie Akreditačnej komisie najneskôr do konca tohto roka. Pre to potvrdil DsDr. Chaloupka, CSc z vedenia Vysokej školy Jána Amosa Komenského v Prahe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.