priestoroch rožňavskej Galérie výtvarného umenia na budúci týždeň vo štvrtok. Názov odráža duchovný rozmer, ktorým sa sám autor zaoberá. J. Čuňo pred 7 rokmi dlhý čas dokonca pobudol v Zenovom kláštore vo Francúzsku, zenbudhizmu sa venuje dodnes. Ako hovorí amatérsky umelec, práve tam začal aktívne maľovať na sklo. Jeho obrazy zaujmú predovšetkým úžasnou farebnosťou. Dávajú priestor fantázii návštevníka, najmä tie abstraktnejšie. Zobrazujú napríklad krajinu snov, základné elementy ako je voda, oheň a zem, kozmos prelínajúci sa s prúdiacou energiou. Tie konkrétnejšie vyobrazujú Ježiša Krista v mozaike, či motýľa. Zhotovenie jedného obrazu v klasickom formáte trvá výtvarníkovi približne týždeň. Používa grafiku a vitrážnu techniku. "Najdôležitejšie je pred vznikom obrazu premyslieť si jeho farebnosť, v mojej tvorbe až potom grafiku. Farby treba starostlivosť voliť, kombinovať. Oslovia diváka najviac a zároveň prostredníctvom nich vzniká priestor na zamyslenie sa nad témou tak, aby bol vyjadrený hlavne duchovný rozmer".
Hoci väčšina obrazov je abstraktných a návštevník si pod nimi môže predstaviť akúkoľvek tému, J. Čuňo nepatrí k zástancom imaginácie a predstáv. Námety čerpá intuitívne a ako hovorí, prichádza sama. Ak sa už rozhodne, akú tému zobrazí, musí si vopred premyslieť aj kompozíciu obrazu. "Maľovanie na sklo je špecifické v tom, že musíte presne vedieť, v ktorej časti obrazu bude aká farba a čo na ňom bude. Farba totiž zasychá v priebehu niekoľkých minút a nie je už možné niečo dopĺňať, alebo opravovať," vysvetľuje. Vystavoval už v Čechách, v Uherskom Brode a v známej galérii v Blatnici. Na septembrovú výstavu v Rožňave sa pripravoval niekoľko mesiacov. Duchovným zameraním doplní ďalšiu výstavu, o histórii rožňavskej katedrály a o minuloročnej návšteve Sv. Otca v Rožňave.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.