doposiaľ nezistených príčin zahryzol v sobotu o tretej popoludní. Škoda sa napriek zásahu sabinovských hasičov vyšplhala na 204-tisíc korún. Oheň bol v čase ohlásenia v takom štádiu, že ho mohli už iba lokalizovať a nechať dohorieť. Slama zhorela kompletne, z prístrešku zostali len obhorené trámy. Zo spáleniska v Orkucanoch sa dymilo ešte včera.
Školský majetok Sabinov zaznamenal počas víkendu tretí požiar uskladnenej slamy tohto roku. Počas veľkonočných sviatkov im slama horela dvakrát. Neznámy pyroman vtedy podpálil susedný veľkokapacitný slamník v Orkucanoch. Už o tri dni neskôr niekto zápalku úmyselne priložil k stohu slamy na poli pri Sabinove. Škoda pri aprílových požiaroch podľa riaditeľa Školského majetku Sabinov Petra Dedinu (snímka na titulnej strane) dosiahla pol milióna korún. Zhorené zásoby mali školskí poľnohospodári poistené. Tá však preplatila len priamu škodu spôsobenú ohňom. "Nikto nám nezaplatí réžijné náklady, ako je práca, energie," posťažoval sa Dedina.
Orkucanská časť Školského majetku je nešťastím sama o sebe. Hospodárske budovy dnes nikto nevyužíva. Sú v dezolátnom stave. Na jednej z maštalí sa prelomila strecha, na ostatných sa rozpadáva. Chátrajú aj domčeky, ktoré ešte pred tromi rokmi slúžili ako byty pre zamestnancov. Zdevastované budovy v Orkucanoch nikto nestráži. Podľa Dedinu majetok Prešovského samosprávneho kraja postupne rozkrádajú. "Kradnú tu drevo aj železo. Nemáme na to, aby sme objekty nechali strážiť. Raz to tu na niekoho spadne," konštatuje Peter Dedina, ktorý je riaditeľom posledný rok.
Školský majetok Sabinov bol v minulosti vzorovým pracoviskom, kde najmodernejšie metódy poľnohospodárstva obdivovali študenti poľnohospodárskeho učilišťa aj strednej poľnohospodárskej školy. Sabinovskí študenti aj dnes na Školskom majetku praxujú. Vzorovým pracoviskom sa už nedá nazvať. Na bitúnku, v živočíšnej i rastlinnej výrobe a v ovocnom sade dnes pracuje 38 ľudí. "Peniaze máme len na výplaty. Nemôžeme si dovoliť kúpiť absolútne nič, ani traktor, ani rotačné brány, či pluh."
Školský majetok nežije ako ostatní poľnohospodári z dotácií ministerstva pôdohospodárstva. Polovicu z nákladov mu kryje príspevok zriaďovateľa, teda Prešovského samosprávneho kraja.
Autor: div
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.