burzou. Uskutoční sa 22. septembra 2004 v prešovskom hoteli Dukla. "Na kooperačnej burze sa zúčastní 17 saských firiem najmä z oblasti spracovania odpadov, ochrany a úspory vody, vzduchu, racionálnej produkcie, využitia energií a sanácie starých enviromentálnych záťaží. Zo Slovenska sa na fórum zatiaľ prihlásilo 23 firiem, dokonca aj z Bratislavy, ale pravdepodobne ich bude viac," uviedol jeden z hlavných organizátorov podujatia z poradenskej spoločnosti OST-WEST Partner Dušan Kováč.
Na otázku kto stojí za projektom ARGE 28 odpovedal, že ide o spojenie obchodných, priemyselných a živnostenských komôr z 28 krajín EÚ, ktorých cieľom bolo v predstihu vytvoriť v prístupových krajinách dostatok kontaktov na spoluprácu v oblasti životného prostredia. Akýmsi kontaktom pre Slovákov bola Priemyselná a obchodná komora v Chemnitzi, presnejšie v juhovýchodnom Sasku. Podľa slov Kováča, aktivity tohto projektu sa predĺžia do roku 2005.
Slovensko-saské fórum bude mať bohatý program. V dopoludňajších hodinách odznejú prednášky odborníkov z oboch krajín. Reč bude nielen o riešeniach problémov z pohľadu agentúr životného prostredia na Slovensku a v Sasku, vodárenských spoločností, ale aj o potenciáloch úspor energie u nás a o organizácii odpadového hospodárstva. Saskí partneri sa sústredia skôr na otázky v oblasti technického riešenia pitnej vody a odpadovej vody, na formuláciu riešení v oblasti spracovania odpadov a recyklácie, ako aj na možnosti využitia obnoviteľných energií.
Samotná kooperačná burza sa uskutoční popoludní. "Pre nemeckých partnerov sme pripravili program aj na druhý deň, teda na 23.septembra, aby tento región lepšie spoznali. Hoci predpokladáme, že budú zvedaví a prezrú si firmy potencionálnych partnerov aj individuálne, pripravili sme návštevu spoločnosti Fecupral a Taval, ktoré sa zaoberajú likvidáciou nebezpečného odpadu a separáciou. Následovať bude prehliadka priemyselného parku v Humennom, v areáli Chemesu," povedal nám za spoluorganizátorov zástupca riaditeľky Prešovskej regionálnej komory Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (PRK SOPK) František Kupčiha. Humenné si nevybrali náhodou. Chemes totiž poskytuje firmám v priemyselnom parku nielen svoj areál, ale aj dodávku médií a teda manažment musí riešiť aj likvidáciu odpadov.
Kováča tiež pripomenul, že v záujme čo najširšej informovanosti prizvú na podujatie aj zástupcov samospráv, ktorí v svojich regiónoch musia tieto problémy a investície s nimi spojené riešiť individuálne. Oslovili preto aj riaditeľa banky Dexia a ten prisľúbil, že v deň konania fóra budú jeho kolegovia poskytovať zástupcom samospráv finančné poradenstvo. Slovensko-saským fórom v Prešove sa vytvorené kontakty nekončia. Už v novembri skupina podnikateľov vycestuje do Saska, kde sa bude kreovať ďalšia spolupráca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.