Michala Majdáka zo Spišského Podhradia, ktorý "predseduje" Roľníckemu družstvu v Bijacovciach. Ten totiž už ako mladý chlapec podľahol kúzlu holubích krídel a dnes vlastní 150 závodných holubov. Práve v jednu sobotu, keď sme ho navštívili, sa jeho holuby pripravovali na dlhú cestu do Přerova, aby spolu s ďalšou tisíckou holubov odštartovali na spiatočnú cestu domov.
"Takéto preteky sa robia každú sobotu od mája do konca septembra. Do konca júla súťažili staré holuby. Na cestu do Přerova išli už mladé, tohtoročné holuby. Poobede holuby odcestujú v aute a na druhý deň ráno o ôsmej už štartujú späť. Všetky štartujú naraz a tak má každý rovnakú šancu. Z Přerova sú doma okolo jedenástej až dvanástej hodiny. Vždy v nedeľu si sadnem na záhradku s kávou a čakám na nich. Je to zvláštny a zároveň krásny pocit. Nemajú síce mená, iba čísla, ale poznám každého jedného. A vždy ich doma vítam. Je to pre mňa relax a mám z toho obrovskú radosť, " približuje svojho netradičného koníčka a šikovnosť svojich obľúbených domácich miláčikov M. Majdák. O tom, že to nie sú iba také obyčajné poštové holuby, ale zdatní športovci, svedčí aj fakt, že v holubníku pána Michala nájdete aj takých, ktorí majú preletené celé Nemecko, Českú republiku či Poľsko.
"Na Spiši pôsobí viac ako stovka nadšencov, ktorí podľahli tomuto športu. Sú to naozaj kvalitní chovatelia s dobrými výsledkami. Veď ako jednotlivý holub toho-ktorého chovateľa doletel, to sa dozvieme hneď po jeho prílete. Mávajú totiž na nohách upevnené krúžky a malé sondy, ktoré zaznamenávajú čas odletu i príletu. Výsledné časy sa potom kompletizujú a posielajú do centrály. Všetko je to dokonca zverejnené aj na webovej stránke," zdôrazňuje M. Majdák, ktorý neraz po pracovnej dobe dlho do noci čistí, kŕmi a stará sa o svojich lietajúcich športovcov. I keď ako sám priznáva, teraz, v čase žní, mu na nich veľa času neostáva.
A čo všetko si vyžadujú športové holuby? "Predovšetkým to musí byť stopercentná hygiena a tréning. Tak ako u ľudí - športovcov. Keď idem napríklad do Popradu či iného mesta, vzadu v aute nechýba ani sieťka s holubmi, ktoré tam vypustím na tréningový let domov. Tak ako maratónec trénuje výdrž, tak aj tieto holuby. Je to však aj vec genetiky. Iba inteligentný a zdravý holub dokáže nájsť cestu domov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.