nalietali spolu dvadsaťštyri letových hodín, čo je v porovnaní s rovnakým mesiacom vlaňajška o hodinu viac. Záchranári zasahovali dovedna pri dvadsiatich troch "prípadoch", vlani mali v septembri o dva zásahy menej.
Vrtuľník LZS lietal často na pomoc turistom do Západných, Nízkych a Vysokých Tatier. "Väčšinou šlo o poranenia dolných končatín zvyčajne po páde turistov na vysokohorských chodníkoch. Stalo sa to aj napriek tomu, že väčšina z nich bola dobre vystrojená, niektorí turisti však podcenili počasie a jeho náhle zmeny, úrazy väčšinou vznikli pošmyknutím sa na zasneženom a zľadovatenom teréne," uviedol hovorca LZS ATE Pavol Svetoň.
Medzi zranenými boli traja Česi, rovnaký počet Slovákov, jeden Maďar a jeden Poliak. "Poľský turista, 68-ročný muž, rozšíril štatistiky obetí Tatier, keď po páde na chodníku pod vrcholom Kriváňa odpadol, nepomohol ani rýchly zásah LZS," dodal hovorca.
Leteckí záchranári nepredpokladajú, že by im v októbri výrazne vzrástol počet zásahov, turistov je už vo vysokohorskom prostredí menej. Očakávajú však zmeny, tie by mali vyplynúť z novely zákona o záchrannej službe. "Do novely bola zakomponovaná aj LZS, predpokladáme, že by to mohlo zlepšiť spoluprácu zložiek záchranného systému. Výsledkom má byť rýchle ošetrenie ľudí nielen v horách, ale všade tam, kde to budú potrebovať," dodal Pavol Svetoň.
Ako príklad fungujúcej spolupráce s ďalšími záchranármi uviedol asistenciu vrtuľníka LZS pri záchrane šiestich ľudských životov pri nedávnej tragickej dopravnej nehode medzi obcami Vikartovce a Kravany v okrese Poprad. K novele zákona o záchrannej službe sa leteckí záchranári vyjadria, až keď ju podpíše prezident.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.