štátoch východnej a strednej Európy. Cieľom sympózia v Poprade Spišskej Sobote bola debata o spôsobe, ako odčiniť krivdy, ktoré v niektorých krajinách nemecká menšina stále pociťuje ako aktuálne.
"Niekde pretrváva diskriminácia a práve tu chceme hovoriť o tom, akými cestami a spôsobmi ju odstrániť," uviedol šéf Zväzu krajanských združení v Rakúsku Rudolf Reimann. Ako príklad uviedol aj Slovensko, kde platia Benešove dekréty, ktoré podľa jeho slov ponechávajú v platnosti neprávosť vo vzťahu k nemeckej menšine aj v materiálnej aj v ekonomickej rovine. "Napríklad v Chorvátsku prijali zákon o odškodnení, v Rumunsku tiež majú zákon o reštitúciách, v Srbsku a Čiernej Hore sa už podobná legislatívna norma chystá," upresnil Rudolf Reimann. Ako dodal, nemeckej menšine nejde priamo o revíziu Benešových dekrétov, skôr o morálnu rehabilitáciu poškodených menšín.
Aj predseda Karpatskonemeckého spolku na Slovensku potvrdil, že nemecká menšina vníma trvanie Benešových dekrétov skôr za problém morálny. "Nie sme za vytváranie nových krívd a neprávostí. Riešenie vidíme napríklad vo vytvorení akéhosi fondu, z ktorého by sa uhrádzali oprávnené nároky poškodených občanov," uviedol Ondrej Poss. Presnú sumu, ktorá by bola potrebná na odškodnenie, zatiaľ ani Karpatskonemecký spolok vyčíslenú nemá. Šéf Karpatskonemeckého spolku na Slovensku pripomenul, že na Slovensku sú v súčasnosti možné reštitúcie majetku, ktorý prešiel na štát po roku 1948. "Majetok väčšiny občanov nemeckej národnosti žijúcich na Slovensku však pod štát prešiel už pred rokom 1948, preto to vnímame ako istú diskrimináciu," upresnil. Naznačil tiež, že o možnostiach odškodnenia, prípadne vytvorenia špeciálneho fondu budú zástupcovia nemeckej menšiny, žijúcej na Slovensku, diskutovať pravdepodobne na budúci rok s vládou.
V súčasnosti sa na Slovensku k nemeckej menšine hlási oficiálne 5 405 ľudí, ich reálny počet však znalci odhadujú na 10- až 12-tisíc. "Riešiť chceme aj také otázky, ako je školstvo. Na Slovensku máme šesť základných škôl s rozšíreným vyučovaním nemeckého jazyka, stále nám však napríklad chýbajú učebnice, našou snahou je vniesť napríklad objektívnejší pohľad na obdobie druhej svetovej vojny v učebniciach dejepisu," dodal Ondrej Poss.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.