Z toho v príjmovej časti pripadalo najviac, vyše 44,6 milióna, na prenesené kompetencie štátu. Na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) vo štvrtok prijali niekoľko zmien v rozpočte. Najvýraznejšie úpravy si vynútili investičné akcie. Ide o navýšenie rozpočtu o prostriedky z projektov, ktoré sa im podarilo od začiatku roku 2004 zrealizovať a niekde išlo aj o zreálnenie výšky dotácií, ktoré prišli.
Príjmy zvýšili o 200-tisíc korún v časti republikové dane a o 150-tisíc korún za nedoplatky po novom predpise v oblasti poplatkov za odpad. Podľa dohôd s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny znížili príspevok na podporu zamestnanosti o 100-tisíc korún. Školstvo posilnila dotácia na vykrytie valorizácie platov v objeme 614-tisíc korún na prenesené kompetencie, 297-tisíc korún na originálne kompetencie a 247-tisíc korún na rómskych asistentov. Z týchto prostriedkov tiež v materskej škole zriadia triedu pre rómske deti. Zo zavedenia vzdelávacích poukazov predpokladajú príjem pre školstvo 390-tisíc korún, zatiaľ nie zohľadnený v rozpočte a poslanci sa tým budú samostatne zaoberať na októbrovom zasadaní MsZ. Značnú zmenu tvorí grand na podporu propagácie regiónu vo výške 800-tisíc korún, z ktorého tento rok použijú 400-tisíc korún. Na špeciálny účet pribudol príspevok švajčiarskych darcov v hodnote 230-tisíc korún, ktoré rozdelia podľa dohody s darcami konkrétnym školským, sociálnym a kultúrnym zariadeniam.
„Najväčšie výdavkové zmeny sú v kapitálovej časti. Neprešli nám projekty na školy, ale stále sú v hre," uviedol počas rokovania primátor Lipian Eduard Vokál. Pre tento rok sa nerealizuje spolufinancovanie projektu na zníženie energetickej náročnosti na ZŠ Komenského 12 a 14. Z kapitálových prostriedkov teda využijú 201-tisíc korún na zaplatenie projektovej dokumentácie pre zníženie energetickej náročnosti, 219-tisíc korún na rekonštrukciu sociálnych zariadení v ZŠ Komenského 14, ďalej 222-tisíc na zmenu vykurovania telocvične ZŠ Komenského 12, kam mesto prispeje z vlastných zdrojov čiastkou 94-tisíc korún a 382-tisíc korún na výstavbu ihriska pri ZŠ Hviezdoslavova, kde mesto zaplatí z bežných výdavkov opravu strechy v objeme 380-tisíc korún. Z kapitálových výdavkov presunuli 200-tisíc korún na zriadenie počítačovej siete. Spolu 300-tisíc korún dali na zabezpečenie štúdie, prípravy územia a geometrických plánov pre priemyselný park a rybníky pri Rožkovanoch.
Do rozpočtu pribudol aj záväzok za kúpu polikliniky, zvýšený o zmluvne dohodnutých 40-tisíc korún. Mesto na základe zmluvy spoločne s nadáciou SITUR zriadi a bude prevádzkovať výdajňu jedla pre rómske deti v Rómskom komunitnom centre. Príspevok mesta je 60-tisíc korún.
Dôležitou časťou úpravy rozpočtu bolo schválenie prostriedkov na opravu komunikácie na Kollárovej ulici, ktorá je vo veľmi zlom stave, v objeme 600-tisíc korún. „Vo Fonde rezerv a rozvoja má mesto v súčasnosti okolo 850-tisíc korún. Je zúročený na 3 - 4 percentá a inflácia je ročne 7 - 8 percentná. Od budúceho roka, podľa novely zákona o rozpočtových pravidlách, sme povinní vytvárať havarijný fond. Bude ho možné požiť len na havarijné stavy. Teraz je to ešte fond rezerv a rozvoja. Tých 800-tisíc korún je potrebné nejakým spôsobom investovať. Myslím si, že v súčasnosti sú už iné mechanizmy, ako sa môžeme vysporiadať s havarijnými situáciami. Máme schválený kontokoretný úver, teda v prípade, že by došlo k nejakému nešťastiu, môžeme z neho do troch miliónov korún čerpať. Takže tých 800-tisíc by sme použili a 50 percent z prebytku tohtoročného hospodárenia musí ísť do havarijného fondu na budúci rok," skonštatoval pred konečnýcm verdiktom poslancov primátor E. Vokál.
Mestské zastupiteľstvo napokon schválilo použitie fondu rezerv a rozvoja na rekonštrukciu cesty Kollárovej ulice a na kúpu geotermálneho vrtu L-1 od nafty Gbely.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.