jej účastníci sa len nedávno vrátili domov. Spolupracovali pri nej tri krajiny - Maďarsko, Slovensko a Nemecko, pričom konkrétnymi spoluorganizátormi vedeckého podujatia boli Geologický ústav Dionýza Štúra v Bratislave a Geologický inštitút Univerzity v nemeckom Würzburgu.
Zaujal nás termín maar, preto sme sa jedného z priamych účastníkov konferencie opýtali, čo znamená. "Maary sú špecifickým druhom sopečnej aktivity, ktoré vznikajú najmä v styku magmy s vodným prostredím, alebo v styku magmy s vodou nasýteným okolitým prostredím. Tento termín pomenúva vulkanické štruktúry," vysvetlil nám geológ zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, regionálneho pracoviska v Košiciach Branislav Žec (na snímke).
Dodal, že konferencia bola rozčlenená do niekoľkých podujatí. Najprv prebiehalo pracovné stretnutie v Geologickom inštitúte Univerzity Würzburgu v Nemeckej spolkovej republike a bolo venované najmä pochopeniu fyzikálneho chovania explozivity vo vzťahu vody a magmy počas formovania maarových vulkánov. "Diskutovalo sa tak o erupčnej dynamike týchto vulkánov, ako aj o experimentálnych pokusoch, ktoré modifikovali priebeh erupčnej aktivity," upresnil Žec.
Následne sa presunuli do oblasti južného Slovenska, presnejšie do oblasti Cérovej vrchoviny a západného Maďarska (oblasť Balatonu), kde sa uskutočnili predkonferenčné exkurzie po vulkánoch. Najmä takých, ktoré sú zaujímavé vulkanickými produktmi, vznikajúcimi práve touto aktivitou. Samotná konferencia bola potom rozčlenená do desiatich sekcií.
Na našu otázku, koľko vedcov a z akých krajín sa zúčastnilo tejto konferencie, reagoval: "Bolo to zhruba 110 vedcov z celého sveta. Napríklad z Argentíny, USA, Kanady, Nemecka, Talianska, Francúzska, ale aj Nórska, Islandu, Austrálie, Nového Zélandu, Filipín, Južnej Afriky, Mexika, Ruska a ďalších krajín. Odznelo okolo 150 prednášok."
Zaujímali sme sa tiež o príspevok piatich Slovákov na konferencii. Išlo najmä o geológov zo Štátneho ústavu Dionýza Štúra v Bratislave a z pracoviska v Košiciach. Jaroslav Lexa a Vlastimil Konečný vo svojich prednáškach rozoberali charakter vulkanizmu juhovýchodného Slovenska. Branislav Žec sa v prednáškach venoval charakterom tohto vulkanizmu na východe Slovenska. Dionýz Vaas zase rozoberal charakter a ekológiu sedimentov v týchto vulkanických štruktúrach. V každej zo sekcií však rezonovali najmä maarové štruktúry a ich koreňové zóny umiestnené hlboko pod zemským povrchom, ako aj produktom, či erupciám.
Po skončení konferencie sa geológovia doslova prevetrali. Absolvovali ešte exkurzie v juhovýchodnom Slovensku a v západnom Maďarsku. "S týmto druhom vulkanizmu sú späté aj prívodové komíny takzvané kimberlity. Ide o zóny, kde sa nachádzajú diamanty. Žiaľ, na našom území kimberlitové štruktúry vyvinuté nemáme. Na konferencii sa tejto téme venovalo veľa vedcov najmä z Ruska a Južnej Afriky," poznamenal Žec.
Keď sme sa zaujímali, ako často sa takéto konferencie konajú, prezradil nám, že ďalšia bude až o štyri roky a to v exotickom Mexiku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.