zdôrazňujú, že je prvým stupienkom na ceste k tvrdej droge, ako je heroín, pervitín, či LSD. Oponenti zastávajú názor, že spojku medzi marihuanou a tvrdými drogami tvorí díler a kriminalizovaná komunita fajčiarov marihuany. Samotná droga podľa nich nevytvára závislosť a kriminalizácia jej konzumentov je v rozpore so slobodným rozhodovaním sa jednotlivca. Kritizujú, že postih konzumentov marihuany sa rovná trestom pre podvodníkov, násilníkov aj vrahov. Podľa informácií prešovských psychiatrov nebol zo závislosti na marihuane liečený žiadny jej konzument z Prešova ani blízkeho okolia. „Medzi liečených závislých u nás patria takmer výlučne alkoholici," tvrdí psychiatrička Inge Eristavi-Nováková. Spomína si aj na závislých od liekov, či hracích automatov.
Občianske združenie Slobodná voľba začalo na začiatku školského roku s petičnou akciou smerujúcou k iniciovaniu novelizácie zákona, ktorý by mal za následok zmiernenie, až vylúčenie trestov pre konzumentov marihuany. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic v rozhovore pre jedno z rádií uviedol, že marihuana by mohla spadať do kategórie mäkkých drog. Úpravu by v takom prípade potreboval zákon o omamných a psychotropných látkach, ktorý ju zaraďuje medzi závažnejšie omamné látky. Legalizáciu mäkkých drog však Lipšic odmieta.
Nový rozmer by mala okrem represie dostať aj protidrogová prevencia. Na všetkých školách v Prešove prebiehajú preventívne aktivity. „Žiaci si ani nemusia uvedomovať, že robíme preventívne kroky," tvrdí koordinátor drogových závislostí na Obchodnej akadémii Marián Richter. Únavné prednášky expertov a mentorovanie učiteľov o škodlivosti drog na žiakov podľa neho nezaberajú. „Musíme im vytvoriť také podmienky, aby nemali čas myslieť na drogu." Na škole funguje 600-členný školský športový klub. Ponúkajú množstvo ďalších mimoškolských aktivít. Problém vidí Marián Richter v skutočnosti, že žiaci už zo základnej školy prichádzajú po skúsenosti s kávou, cigaretami a alkoholom. „K marihuane a iným drogám sa nám vo vstupnom dotazníku zatiaľ nikto nepriznal," tvrdí M. Richter.
Všetky predpísané preventívne aktivity zvládajú aj na SOU stavebnom v Prešove. Zástupkyňa riaditeľa Anna Pribulová napriek tomu tvrdí: „Viem, že naši žiaci marišku fajčia, viem, kde si ju vedia zohnať aj za pätnásť korún. Ani predo mnou sa tým netaja. Zakázať sa to však nedá," tvrdí. Riešenie nevidí v trestaní žiakov, ktorí po marihuane siahli. Deťom podľa nej chýba komunikácia v rodine. Tragické je to, že deti pod dohľadom vlastných rodičov fajčia a pijú alkohol. Rodina by mala byť otvorenou bunkou, kde dieťa už v útlom veku získa dostatok informácií o účinkoch a dôsledkoch konzumácie drog. „Naše deti však nedôverujú ani rodičom, ktorí na nich kvôli práci nemajú čas, alebo o nich jednoducho nejavia záujem." Anna Pribulová vidí problém aj v médiách. „Tam si žiaci hľadajú svoje vzory."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.