rokoch 20. storočia, je to u nás mladá vedná disciplína.
Prešovská Katedra politológie (KP) Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity vznikla na Slovensku ako druhá v poradí v roku 1993, rok neskôr po Bratislave. Dá sa povedať, že za jedenásť rokov je už stabilizovanou katedrou. Celkovo ich je päť na Slovensku.
Vedúcou KP je od jej začiatku bývalá politička Marcela Gbúrová (na obr.). Rovnako počas jej histórie tu externe prednášalo viacero politikov. Zaujímalo nás či je dobré, aby stranícka politika zasahovala do teoretických pracovísk. "Osobne si myslím, že nie, a dokonca dnes by som už s veľkou zodpovednosťou urobila záver, že aktívny politik by nemal stáť na čele katedry, alebo byť v jej vedúcich orgánoch. Je schopný ovplyvňovať názory študentov. Pripúšťam však externú spoluprácu," povedala M. Gbúrová.
Dnes sa riadi zásadou, že treba nechať väčší priestor študentom, aby sa rozhodovali sami. Podľa jej slov sa snažia byť katedrou, ktorá sa veľmi hodnotovo neprezrádza, aj keď je to ťažké.
"Ak niekto participuje, povedzme, na tvorbe ľavicovej politiky, ťažko predstúpi pred študentov s nejakým iným hodnotovým systémom. Nepovažujem to však za nejaké nebezpečie, pretože na tejto katedre pripúšťame, dokonca provokujeme aj všetky ostatné názory a hodnotové sústavy. Dokonca je to predpoklad pre to, aby katedra rástla. Na západe nie je ničím výnimočným ak sú katedry aj hodnotovo diferencované. A študenti si ich vyberajú podľa toho, k čomu viac inklinujú i podľa ľudí, ktorí konkrétne smery reprezentujú. Vnímam to ako súčasť demokracie." Ak by mala Gbúrová možnosť ovplyvniť tvorbu katedier na Slovensku, tak by sa nebránila, aby sa vyvíjali týmto spôsobom. Napríklad Prešovu je blízka orientácia od stredu doľava, teda liberálnosocialistická. Na adresu politikov povedala, že ich prax je často v rozpore s teoretickými východiskami a predpokladmi politológie:"Myslím si, že politológovia aj politici dnes už viac cítia, že spolupráca je v istých otázkach nevyhnutná. Tak ako je západný kontext prirodzene politologicky živený, tak už by to malo nastať aj u nás."
Každý rok sa na štúdium politológie do Prešova hlási okolo 300 uchádzačov. Z nich sú schopní prijať 35 40 na denné aj externé štúdium. Doteraz ho absolvovalo okolo 600 študentov. "Máme radosť, že naši absolventi obsadili v praxi celoslovenský kontext. Možno je to spojené s tým, že isté obdobie som pôsobila v politických kruhoch a či ide o pravicovú alebo ľavicovú vládu, vnímali ma ako konsenzuálny typ politika a naši študenti sú akoby trochu podľa mňa aj posudzovaní. Mnohí z nich pracujú na ministerstvách v Bratislave, v médiách, robili poradcov ministrom, prípadne asistentov poslancom. Máme aj absolventov, ktorí sa angažujú v rôznych politických stranách," povedala Gbúrová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.