fajčenia, alebo ako sa mu hovorí, fajčenia z druhej ruky. V Prešove réžiu a organizáciu podujatia prevzal ako obyčajne klub Venuše. Verejnosť sa s aktivistkami stretávala v uliciach mesta, kde vysvetľovali záujemcom, no najmä mladým ľuďom nebezpečenstvo a dôsledky fajčenia.
"V Bratislave sa budú rozdávať aj jablká ako symbol zdravia, ale my sme nenašli sponzorov. Budeme však rozdávať propagačné materiály a vysvetľovať ľuďom prejavy škodlivosti, možné problémy aj dôsledky," povedala nám predsedníčka spomínaného klubu Mária Johanová. Keď už bola reč o dôsledkoch spomenula ten najhorší. Rakovinu, ale tiež srdcové a dýchacie ochorenia. Tiež fakt, že deti často podliehajú zápalom stredného ucha, zápalom priedušiek, majú astmatické záchvaty a aj syndróm náhlej detskej smrti sa dáva do súvisu s rodičmi fajčiarmi.
Ide síce o všeobecne známe informácie, no nikdy nie je na škodu pripomínať ich, zvlášť ak dnes fajčia aj žiaci na základných školách. Zaujal nás jeden údaj. V roku 2002 Európska komisia urobila prieskum. Ten ukázal, že 2 percentá opýtaných si myslí, že pasívne fajčenie neškodí, za nepríjemné a obťažujúce ho považuje 23 percent a 36 percent opýtaných pripustilo, že spôsobuje vážne choroby. Pritom ten istý výskum preukázal, že v Európe zomrie na následky pasívneho fajčenia niekoľko tisíc dospelých ľudí.
V OD Tesco mali Venuše ďalšie stanovište, kde pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove merali fajčiarom, aj pasívnym, na špeciálnom prístroji hodnotu oxidu uhoľného vo vydychovanom vzduchu, čím sa dá celkom presne určiť dĺžka vystavovania sa dymu v uplynulých hodinách. Inak, obsah nikotínových derivátov zistených v moči, krvi a slinách je spoľahlivým ukazovateľom hodnoty dĺžky vystavovania sa dymu v predchádzajúcich dňoch.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.