Ľubomír Lintner (ANO). Začiatkom tohto roku začal v Revúcej prevádzkovať aj svoju poslaneckú kanceláriu. Hovorí, že Revúcu a ľudí v nej pozná.
Viete, aké problémy Revúčanov a ľudí z okolia trápia? Poznali ste podmienky v tomto regióne predtým?
- Že či som poznal, alebo nepoznal Revúcu?
Áno, boli tu už politici, ktorí absolútne nevedeli, čo v Revúcej je.
- Samozrejme, že som Revúcu a tento región poznal ešte z predvolebného obdobia. Pre mňa je to región, v ktorom človek najviac pocíti, ako sa vníma slovenská politika.
A ako ju vnímajú v Revúcej?
- Kriticky a to je dôležité. Ľudia sa tu prejavujú otvorene, čo je cenná vlastnosť. Vidím, že čím ďalej od Bratislavy akoby prestávalo byť Slovensko.
Chodia za vami ľudia s konkrétnymi podnetmi?
- Tohto roku boli dosť výrazné návštevy predovšetkým v súvislosti s vyplácaním sociálnych dávok. Prijaté zákony z oblasti rezortu ministra Kaníka ukazujú, že taká rozsiahla zmena sociálneho systému, snaha o racionalizáciu chce predstih. Aby bol čas na prehodnocovanie.
Aký je cieľ vášho členstva v správnej rade nemocnice?
- Ja som s ministrom Zajacom, vtedy doktorom Zajacom, pred voľbami pochodil dosť veľa. Ja som bol ten, kto dotiahol Zajaca do ANO a predstavil ho predsedovi Ruskovi. Keď prvýkrát doktor Zajac predložil svoju víziu, bola to trocha ťažká káva aj pre Ruska, ktorý bol manažér a nemá problém s revolučnými zmenami. Pre mňa je potom dôležité vidieť, že či sa tie vízie dajú uplatňovať v praxi. Myslím, že sa dajú. Aj revúcka nemocnica sa dostala do takých čísiel, kde sa dá hovoriť o tom, že sa nezadlžuje. Závisí to od manažovania.
V Revúcej už zrušili okresné riaditeľstvo polície, okresný úrad a od januára bude zrušený aj okresný súd a prokuratúra. Revúčania hovoria, že je to preto, lebo za nich v parlamente nemá kto lobovať. Čo ste urobili vy preto, aby k týmto zmenám nedošlo?
- To je veľmi priama otázka, ale správna. Uvedomujem si, čo to znamená, že sa stratia pracovné miesta. Ale najmä, že ľudia stratia možnosť kontaktu s orgánmi štátnej správy a budú musieť chodiť do Rimavskej Soboty. Pri diskusiách však potom narážate na to, že prekladateľ povie: keby sa takto postupovalo, nezrušíme nič. To bola tá dilema, ktorú sme riešili v našej strane. Mali sme kritické výhrady, ale pri koaličnom zoskupení musíte niekde nájsť kompromis. Viem, že Revúčania sú na túto vec veľmi citliví a vnímajú to zle. Urobil som maximum pri predstave ministra Lipšica o reorganizácii justičného systému. Hovoril som, že je to ďalšia zrušená inštitúcia. Jednoducho, nepodarilo sa mi zastaviť, aby súd nerušili. Hoci, pri jednom hlasovaní Revúca stále figurovala a keď sa to vrátilo do parlamentu, pri ďalšom hlasovaní to už bolo naopak.
Teraz tu však máme okresné mesto, v ktorom neexistujú štátne inštitúcie na úrovni okresu.
- Mrzí ma to. Myslím, že je to aj politická otázka. Poviem to otvorene. SMK nebolelo to, že sa rušia veci v Revúcej, možno to mohlo bolieť viac SDKÚ. Je tu istá vízia, možno ktorá vychádza veľmi racionálne, keď je položená na papier. Bije sa však s výsledkom, ktorý pociťujú ľudia v regióne, napríklad vzdialenosť. Jednou zo základných ideí reformy verejnej správy bola totiž dostupnosť k občanovi. Viete, možno si to politici zvonu uvedomia, keď budú chodiť pred voľbami po regiónoch.
Veď vy ste tiež politik.
- Áno, ale ja som vám povedal, že moja snaha... Viete, potom máte voľbu, že nesúhlasiť, ale s jedným hlasom neurobíte nič, ak nepresvedčíte stranu ako celok. A to môžete až vtedy, ak popri vecných argumentoch je aj politická odvaha väčšej skupiny ľudí. Lebo potom sa maximálne tak môže stať politik nezávislým. Možno si to politici uvedomia dodatočne práve preto, že si to občania vynútia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.