dňoch zmenil svoje miesto. Z podhradského námestia ho totiž presunuli do Oblastných reštaurátorských ateliérov v Levoči. Ako nám priblížil vedúci ateliérov Ing. Ivan Tkáč, originál stĺpu sa na podhradské námestie už nevráti. Na jeho miesto príde nová, verná kópia, vrátane podložia. "Stav súčasnej hmoty stĺpa je taký, že dlho nevydrží. Sú na ňom veľké úbytky hmoty, pričom jej rozrušenie je už značné. Aj staticky je to už nebezpečné," zdôrazňuje I. Tkáč.
"Samotným reštaurátorským prácam predchádzal reštaurátorský prieskum, ktorý schválil Krajský pamiatkový úrad v Prešove (KPÚ). Práce už postupujú podľa neho. Momentálne sme celé súsošie spevnili, demontovali a previezlo do ateliérov. Nebude však demontovaná len samotná socha a stĺp, ale aj celý podstavec vrátane zábradlia okolo stĺpa," približuje I. Tkáč.
Samotnej príprave kópie stĺpa predchádzajú dotmelovacie práce na origináli. "Všetky chýbajúce častí sa dotmelia podľa starých fotografií, ale tiež to závisí aj od pohľadu umelcov - reštaurátorov. Aj tieto práce schváli KPÚ v Prešove. Čo sa týka samotnej prípravy kópie, kúpili sme už aj kamennú hmotu, z ktorej má byť vyrobená. Použije sa ten istý materiál, ako u pôvodného stĺpa, teda pieskovec. Tento kameň je dostatočne kvalitný a odolá dlhým rokom. Nevidím dôvod, prečo by kópia stĺpu pri správnej údržbe nemala vydržať na námestí v Spišskom Podhradí ďalších dvesto rokov," uvádza vedúci levočských ateliérov.
Ako I. Tkáč predpokladá, kópia stĺpa by mala prísť na podhradské námestie najskôr začiatkom roka 2006. "Samozrejme našou snahou je, aby to bolo čím skôr. Ale určite je to limitované výškou finančných prostriedkov, ktoré nám bude môcť investor, teda mesto Spišské Podhradie, poskytnúť na realizáciu. Čo sa týka originálu, ten bude zachovaný v pôvodnom stave a jeho ďalšie umiestnenie závisí od jeho vlastníka - mesta Spišské Podhradie," dodáva I. Tkáč.
Podľa primátora mesta Ing. Františka Slebodníka mesto na rekonštrukciu stĺpa v tomto roku získalo z programu Obnovme si svoj dom z dielne Ministerstva kultúry SR jeden a pol milióna korún. Takmer 200-tisíc vyčlenilo mesto. Podľa odhadov si však rekonštrukcie stĺpa vyžiada viac ako päť miliónov.
Pripomeňme, že mariánsky stĺp v roku 1726 postavili vo vtedajšej Spišskej kamenárskej dielni. Renovovaný bol v roku 1861 a v prvej tretine minulého storočia okolo neho osadili železné zábradlie. Stavanie mariánskych a tiež morových stĺpov bolo príznačné pre obdobie baroka. Boli to akési votívne dary z vďačnosti počas morových epidémií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.