hlavne investičné akcie, ktoré mesto plánuje zrealizovať v budúcom období. Na svete by mal byť do konca tohto roka. Novoveský magistrát poníma program ako záväzný dokument pri práci menežmentu, preto jeho vypracovaniu kladie patričnú vážnosť. Iba prvá analýza má 73 strán. V rámci vypracovania programu mesto oslovilo dotazníkom obyvateľov mesta a miestnych podnikateľov. Zarážajúce však je, že práve podnikatelia zo Spišskej Novej Vsi sa obrátili tejto aktivite chrbtom.
Ako nás informovala Ing. Katarína Prostejovská z mestského úradu, náklady súvisiace s vypracovaním programu sú na 100 percent hradené z európskych zdrojov a rezortného ministerstva. Ide o sumu vo výške takmer 13-tisíc eur. Ako zdroje slúžia analýzy napríklad demografického vývoja, škostva, kultúry a cestovného ruchu, prírodných podmienok či životného prostredia. „Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja by malo mať vypracované každé mesto, ale aj obec. Čo sa týka Spišskej Novej Vsi, magistrát síce disponoval informáciami z jednotlivých oblastí života v meste, ale boli obrazne povedané rozkúskované po jednotlivých oddeleniach. Program bude však obsahovať všetky informácie. Okrem toho slúži ako veľmi dôležitý dokument v prípade, ak sa mesto bude uchádzať napríklad o zdroje z európskych fondov. Ak investícia nebude zahrnutá v programe, možnosť získania peňazí je minimálna," priblížila K. Prostejovská dôležitosť programu.
K jeho tvorbe by mali napomôcť aj samotní obyvatelia mesta. „Veľmi nás sklamal prístup miestnych podnikateľov. Do obehu sme dali 400 dotazníkov. Vrátilo sa nám iba tridsať, aj to chabo vyplnených. Výsledky síce berieme na vedomie, ale nezahrnuli sme ich do programu. Odborníci sa totiž vyjadrili, že nie sú relevantné a skreslili by celkové výsledky," popísala K. Prostejovská.
Naopak, kým podnikatelia prejavili vlažný záujem, bežní obyvatelia na dotazníky, ktoré im boli doručené, reagovali priam s nadšením. „Vrátilo sa nám tisíc dotazníkov, ale podotýkam, že poctivo vyplnených. Mňa osobne najviac prekvapil nápad 17-ročnej študentky, ktorá navrhovala, aby v Spišskej Novej Vsi bola zriadená tanečná škola pre seniorov. Okrem toho osobne za mnou prichádzajú hlavne Novovešťania nad 65 rokov, ktorí majú množstvo zaujímavých nápadov, prinášajú rôzne zaujímavé arcchívne fotografie. Iste táto spolupráca bude prínosom pre tvorbu programu. Myslím si, že čím viacej dotazov prijmeme od obyvateľov, tým kvalitnejší bude tento dokument. Preto má každý so zaujímavým nápadom dvere na mestskom úrade otvorené," dodala K. Prostejovská.
Spomínané dotazníky, ktoré Novovešťania obdržali napríklad poštou či osobne od poslancov alebo cez mestské výbory, sú anonymné. Úvodné otázky by mali čo to napovedať aj o samotnom respondentovi. Ide napríklad o vek, pohlavie, vzdelanie, ekonomickú aktivitu a zamestnanosť podľa odvetvia. Druhá časť dotazníka je venovaná kvalite života v meste Spišská Nová Ves. Otázky sa týkajú napríklad dostupných služieb, bytovej problematiky, životného prostredia, odpadového hospodárstva, pričom magistrát v dotazníkoch očakával aj vyplnenie kolonky - návrhy na zlepšenie situácie. Zvlášť zaujímavé a kreatívne sa zdajú byť dve otázky, a to - čo sa vám prvé vybaví pri názve Spišská Nová Ves a čo by ste prvé zmenili v meste, ak by ste boli primátorom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.