hovorí, že majiteľ psa je povinný "dať psovi ochranný náhubok". Na podnet občanov dal totiž protest voči terajšiemu zneniu VZN okresný prokurátor. Spomínané slovné spojenie totiž nie je v súlade s novým zákonom NR SR č. 282/2002 Z. z., ktorým sa upravujú podmienky držania psov.
Rozhodnutie o vypustení spomínaného bodu mestská rada síce odobrila, ale radní nadšení nie sú. Naopak, žiadajú primátora, aby oslovil predsedu Národnej rady SR s iniciatívou zmeny spomínaného zákona.
Za zmenu VZN odmietla hlasovať poslankyňa za KDH Katarína Ďurčanská (na snímke stojaca vedľa poslankyne I. Eristavi). "Nehlasovala som za tento materiál, aj keď považujem za potrebné vyhovieť protestu prokurátora," priznáva Ďurčanská a zároveň tvrdí, že "súčasné znenie zákona v príslušnom bode považujem za škandalózne". Ako podotkla, má rada psy i kone ako ušľachtilé zvieratá, no ochranu človeka považuje za dôležitejšiu. "Všetci dobre vieme, aké strašné situácie nastali v súvislosti s útokmi na ľudí, zvlášť na deti," povedala K. Ďurčanská.
Zdôrazňujeme, že tieto vety odzneli predtým, ako došlo k smrtiacemu útoku psa, o ktorom píšeme v tomto čísle Korzára! Po každej takejto tragickej udalosti politici iniciujú zmenu legislatívy. Inak to nebolo ani po tragédii, ktorá bola pred pár rokmi v Lipanoch, ani pri ďalších. Paradoxne, výsledok je katastrofálny.
Podľa Ďurčanskej nový zákon nijako nerozlišuje plemená psov (na bojovné a nebojovné psy), definuje iba nebezpečného psa. "Nebezpečným psom je každý pes, ktorý pohrýzol alebo poranil človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil v nutnej obrane alebo krajnej núdzi," doslova uvádza paragraf 2 zákona 282/2002 Z. z. Podľa Ďurčanskej i ďalších radných je absurdné, že nebezpečný pes je len ten, ktorý niekoho pohrýzol a zákonodarcovia pozabudli na to, že keď už niekoho usmrtí, je neskoro.
Faktom ostáva, že z prešovského VZN zrejme vypadne povinnosť nasadzovať svojim štvornohým miláčikom náhubky. Zástupcovia mestskej samosprávy zato trvajú na tom, aby mestská polícia sa na psíčkarov zamerala prísnejšie a dávala im vysoké pokuty. Vychádzajúc z informácií z mestskej rady, v súčasnosti sa uplatňujú viac dohovory a stokorunové pokuty, ktoré sa však podľa radných míňajú účinkom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.