Dokonca aj mužov. Pre Solivar, Prešov a okolie sa toto všetko spája v soľnobanskej paličkovanej čipke. Je to akýsi odkaz našich predkov, ktorý sa už stihol zapísať do kultúrneho dedičstva. Pravdou však je, že už nie je medzi nami veľa ľudí, ktorí toto tajomstvo techniky paličkovania majstrovsky ovládajú. História vraví, že prvé čipky prišli na vtedajšiu Soľnú Baňu z Belgicka za čias Márie Terézie. Tiež z Talianska. Mimochodom, len nedávno odhalené historické pramene potvrdili, že začiatkom minulého storočia bola na Solivare paličkárska škola. Solivarčanky rokmi získali zručnosť, vypracovali osobitú techniku s prvkami, aké nie sú známe nikde inde na Slovensku, ani vo svete. Aj ich paličky majú osobitý tvar.
Projekt č. 21
Hoci už uplynuli roky, čo čipkárky šíria toto umenie a odovzdávajú mladým svoje vedomosti o vzorníkoch aj technike, niečo tu stále chýba. Učebnica. Práve o jej vydanie sa usiluje Soľnobanský čipkársky cech cez projekt Občianska voľba. Mala by to byť publikácia s prílohami, návodmi a vzorníkmi, s ktorých pomocou sa dá naučiť paličkovať soľnobanské vzory. Po prvý raz by to bol ucelený materiál, aký nie je na Slovensku vôbec. Mohli by ho využívať budúce generácie v záujmových krúžkoch, umeleckých školách aj jednotlivci. Napokon, je to kus nášho dedičstva a mali by sme byť na to patrične hrdí. "Čipka na Slovensku má určité spoločné znaky, ale každá zo 17 oblastí, kde sa tradícia paličkovania zachovala, má svojské prvky. Práve o ich zachovanie sa usilujeme. Ešte pred tým než čipka vznikne, musí existovať technický výkres nakreslený na kartón a to chce presnosť matematika. Prepichnutý vzorník sa vypichuje ihlami a až potom sa môže priložiť na vankúš. Musia sa pomenovať jednotlivé prvky, naučiť sa ich technicky a až potom komponovať do celkového vzoru. Pre soľnobanskú čipku je charakteristické, že sa robí z najtenších nití. Istým znakom sú aj farby takzvanej panskej a gazdovskej čipky. V panskej prevládala béžová a biela, v gazdovskej biela, modrá, zelená, žltá, červená a zvyčajne sa vpletala do bielej a čiernej. Známa je aj stará technika paličkovania zo zlatých a strieborných kovových nití. Aj teraz ich robíme, len si musíme nite dovážať z Vamberku," povedala nám garantka projektu a autorka obsahu publikácie Barbora Šimková (na snímke). Inak, šíreniu čipkárskeho umenia v krúžkoch, v základnej umeleckej škole, ale aj na Pedagogickej fakulte PU, prostredníctvom cechu, či časopisu Čipka, ktorý vydáva spomínaný cech, sa venuje už celých 40 rokov. Stála aj pri organizovaní piatich festivalov paličkovanej čipky v Prešove, či pri prezentácii v zahraničí.
Keď sme sa zaujímali o charakteristické prvky soľnobanskej čipky, prezradila nám niektoré pojmy. Spomenula napríklad polpárovú väzbu, plátienko, pšeničku, cingerle, hadíka a ďalšie.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.