"božím požehnaním". Rovnako kým starostovia niektorých miest a obcí aktivujú ľudí s presvedčením, že takto im dopomôžu k 1 500 korunám navyše k "sociálke", sú obce, ktoré by prijali ešte raz taký počet aktivantov, prostredníctvom, ktorých doslova rozkvitli. Rozpočet z úradu práce sa však kráti a peňazí nateraz viac nebude.
"V obci sme urobili poriadny kus roboty. Je to vidieť len čo vkročíte do dediny. Keď sme žiadali viac ľudí, povedali nám, že na viac už nie sú peniaze," povedal starosta obce Nižná Slaná v Rožňavskom okrese Martin Gallík. Obec si pritom aktivačnými príspevkami naozaj prilepšila. Čistenia, či kadejaké úpravy priestranstiev v obci sú viditeľné. Úrady práce však na tieto ponosy reagujú odmietavo. V Rožňave začali s projektom aktivačných prác ako prví na Slovensku. Dnes je ich finančný fond vyčerpaný. "Kdeže sme sa snažili začať s aktiváciami čo najskôr, rozpočet sme minuli," hovorí o prostriedkoch z Európskeho sociálneho fondu v Bruseli Andrea Rudnayová z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave. Ako ďalej objasňuje 80 percent prostriedkov poskytol už spomenutý ESF v Bruseli, zvyšných 20 percent je zo štátneho rozpočtu. Z celkového objemu peňazí disponujú úrady práce len 60 percentami. Zvyšných 40 percent dostanú úrady práce po tom, čo prebehne zúčtovanie v rámci celého Slovenska. "Zjednodušene povedané, ak nezúčtuje čo len jediný úrad práce, peniaze nebudú," hovorí A. Rudnayová. Podľa jej slov sa však starostovia na túto situáciu mali dostatok času pripraviť. Pracovníci ÚP upozorňovali starostov, aby aktivity v obci naplánovali dlhodobo, teda aj v zimných mesiacoch. "Okrem toho mali starostovia možnosť nakúpiť si elektrické kosačky, či stavebný materiál," dodáva Rudnayová.
Na margo nákupu mechanizmov, či stavebného materiálu uviedol riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Revúcej Ondrej Kvetko: "Obce v našom okrese vedia, čo aktivácie obnášajú, preto nákup elektrických krovinorezov, či miešačiek, bol u nás bežný. Zapojili sa všetky obce a financie na aktivačné príspevky ešte sú," povedal Kvetko.
Základný cieľ tohto projektu bol zameraný na udržanie pracovných návykov evidovaných nezamestnaných. V rámci týchto prác majú za úlohu zvyšovať životné podmienky občanov v obciach. Mnohí starostovia však zámer projektu do dnes nepochopili a pokladajú ho za nutné zlo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.