právach a života za naším plotom Jeden svet 2004, v čase od 17.40 do 20.00 hod. Čo ponúka?
Netolerancia (Srbsko a Čierna Hora, 2002, 25 minút). Dvadsaťročný Ivan Jokič študuje na belehradskej univerzite molekulárnu biológiu. Do školy jazdí taxíkom, vo vrecku nosí skalpel, trpí paranoidnými stavmi a zo spánku ho často budia nočné mory. Nápadnými slnečnými okuliarmi, odfarbenými vlasmi a celkovým výzorom dáva jasne najavo svoju homosexuálnu orientáciu. "Bola by som radšej, keby si znásilňoval a zapaľoval domy. Ale toto… Si netvor," povedala Ivanovi jeho vlastná matka a dodala, aby bol opatrný. Oprávnenosť jej obáv zažil Ivan niekoľkokrát na vlastnej koži. Kvôli zmláteniu na internáte, kopancom do hlavy v centre Belehradu za ľahostajného prizerania sa polície alebo kvôli brutálnemu napadnutiu svojich priateľov pri pokuse usporiadať "Pride Parade" občas premýšľa o odchode do Nemecka. Z Ivanových slov a zo záberov na násilnosti voči sexuálne odlišne orientovaným jednotlivcom je jasné, že "coming out" v spoločnosti poznamenanej nacionalizmom, netoleranciou a desaťročným vojnovým konfliktom je životu nebezpečný krok. Navzdory svojmu strachu sa ale Ivan nehodlá vzdať práva na verejnú manifestáciu svojej identity.
Etiópia - Live Aid (Etiópia, Juhoafrická republika, Veľká Británia, 2003, 89 min.) Etiópia v roku 1984. Zatiaľ čo marxistická vláda usporadúva monumentálne oslavy svojho nástupu k moci, milióny hladujúcich ľudí sa z posledných síl vydávajú na cestu do táborov na náhorných planinách. Tam čakajú na humanitárnu pomoc, ktorá neprichádza, hoci Európa v tom roku likviduje ohromné prebytky potravín. Až spravodajstvo Michaela Buerka pre BBC rozpútalo ohromnú vlnu solidarity po celom svete - obyčajní ľudia, deti, popové hviezdy a nakoniec, aj vlády dali dohromady viac ako miliardu dolárov. Buerk sa vo svojom hlboko prežitom dokumente vracia po dvadsiatich rokoch do Etiópie a oslovuje hlavných aktérov pomoci. Znovu ožijú obrazy apokalyptickej skazy i vtedajšia solidarita celého sveta, vďaka ktorej sa podarilo zachrániť milióny ľudí. Zároveň ale zisťuje, že životy miliónov Etiópčanov dodnes závisia na humanitárnej pomoci.
Komunistická charita (USA, Čína, 1998, 29 min.) Aj keď sa Čína v posledných rokoch snaží budiť dojem pomalého posunu k demokracii, v počte popráv je bezkonkurenčne prvá. Iba v roku 2002 prišlo z moci úradov o život dva a pol tisíca ľudí. Čínsky aktivista Harry Wu v investigatívnom dokumente poukazuje na šokujúcu súvislosť medzi popravami väzňov a transplantáciami orgánov. Surové záznamy verejných popráv konfrontuje s výpoveďami doktorov a ďalších zainteresovaných osôb, z ktorých sa napríklad dozvieme, že pri jednej z prvých transplantácií srdca priviezli odsúdeného až do nemocničnej garáže, kde ho popravili guľkou do hlavy. Do operačnej sály to bolo odtiaľ necelých sto metrov...
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.