obyvateľov rómskych osád do lesov. Snažia sa zásobiť drevom na zimu. Najviac škôd svojimi sekerami a pílami robia v lesoch národného parku blízko Strání pod Tatrami, Rakús, zásobovať sa chodia aj Rómovia z Huncoviec.
"Tento rok sa podarilo lesnej stráži ŠL TANAPu a súkromnej bezpečnostnej službe (SBS), ktorú si na tento účel platíme, odhaliť 25 prípadov nelegálneho vývozu dreva, na páchateľov sme podali trestné oznámenia. Škoda, ktorú v lese napáchali, bola vyčíslená na 250-tisíc korún, je to však len zlomok toho, čo sa v lesoch deje," uviedol riaditeľ ŠL TANAPu Peter Líška. Podľa jeho slov sa za ostatné roky podarilo eliminovať množstvo škôd, ktoré Rómovia v snahe zásobiť sa drevom napáchali. "Ročne škody, spôsobené nelegálnym výrubom, dosiahnu dva až päť miliónov korún," dodal riaditeľ. Podľa jeho slov je to o polovicu menej, ako to bývalo v časoch, keď les pred "hromadnými nájazdmi" nechránili.
"Nepôsobíme však len represívne. V snahe urobiť akúsi hygienu lesa vydávame obyvateľom osád povolenia, na základe ktorých si môžu v lese nachystať haluzinu alebo drevo a jeho vývoz sledujeme," dodal P. Líška. Ani cena takéhoto dreva nie je pre rómskych osadníkov neprimeraná, za meter zaplatia 25 korún. Jedna rodina na zimu potrebuje približne 15 metrov.
Podľa P. Líšku kedysi v minulosti ŠL TANAPu priamo do osád vozili odrezkové drevo, to si však ľudia rozobrali, popredávali ďalším a rúbať chodili zas len zdravé stromy do národného parku. "Museli sme trochu preorganizovať aj našich strážcov. Tí, čo bývajú v tesnej blízkosti osád, nemajú dobré skúsenosti, Rómovia ich poznajú a občas sa im vyhrážali, boli agresívni. Preto teraz chodia na výpomoc do služieb naši ľudia z Oravíc či Javoriny," upresnil riaditeľ. Ku konfliktom dochádzalo, keď strážca spozoroval, že obyvatelia osád si chystajú "zdravý" strom, prípadne ich vyrušil priamo pri nelegálnom výrube.
Rómovia zo Strání pod Tatrami priznali, že s blížiacou sa zimou bude problém s dostatkom dreva na vykurovanie. "Chodíme do lesa zbierať haluzinu, ale najprv nám dá lesník povolenie. Chystáme si drevo, ktoré nám určí, a riadne platíme," tvrdí jeden z osadníkov. Dodáva, že len tak "načierno" už ľudia nemajú odvahu do lesa chodiť. "Zopár ich už sedelo, nechcú zase riskovať basu," dodáva.
Podľa rómskeho poslanca obecného zastupiteľstva v Stráňach pod Tatrami Kamila Pompu je teraz kardinálnym problémom dovoz dreva z lesa. "Keď si ho tam nachystáme, riadne zaplatíme, nemáme ho ako dopraviť. Preto chceme presadiť, aby obec kúpila menší traktor, to by nám pomohlo," dodal K. Pompa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.