v apríli.
Július Šarközi (na sníme) so svojimi husľami obveseľoval celé generácie. Dvadsať rokov hrával na mestských obradoch a slávnostiach, bol častým a žiadaným muzikantom pri mnohých príležitostiach. V posledných rokoch hrával aj v kostole Kráľovnej pokoja. Pôsobil v oboch prešovských divadlách, vystupoval i v zahraničí, v štátnej opere v Klagenfurte. Pestrý hudobnícky život bol jednou stránkou Šarköziho osobnosti. Tou druhou bolo, že bol spoľahlivý a milujúci otec a manžel. "Moje deti sú veľmi muzikantské, talentované a ja verím, že sa dožijem, aby všetci boli muzikanti. Je to krásny pocit, keď človek už je starší a stále ešte má nejaký cieľ," povedal nám v rozhovore pred piatimi rokmi. Svoju budúcnosť teda videl Július Šarközi skrz svoje deti. Spolu s manželkou Zlaticou ich mal päť - Mariku, Róberta, Zoliho, Ďusiho a najmladšieho Jána. Tiež sa dali na muziku.
Meno Július Šarközi malo nielen v Prešove dobrý cveng. Pominúc jeho husľové majstrovstvo treba zdôrazniť, že ten, kto s ním prišiel do kontaktu si ho obľúbil pre jeho dobrosrdečnú povahu. Blízki ľudia ho "šogor", a on takto oslovoval ich, cítiac sa naozaj byť ich "švagrom". Keď bol v divadle koncertným majstrom, pomáhal mladým muzikantom, ako Čonkovcom, či Lakatošovcom.
Za svoje umenie získal Július Šarközi viacero ocenení. Medzi nimi aj vyznamenanie od nebohého pražského kardinála Tomáška, striebornú medailu so svätou Anežkou.
Česť jeho pamiatke!
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.