Slovenský raj. I keď sa počty krádeží drevnej hmoty v národnom parku znížili, oproti minulému obdobiu je problémom vymožiteľnosť sankcií od tých, ktorých prichytlili pri krádeži. Keďže ide zväčša o Rómov bývajúcich v blízkosti vstupov do Slovenského raja.
Podľa slov vedúceho Obvodného lesného úradu v Spišskej Novej Vsi Ing. Štefana Čurillu problémom je samotná legislatíva. "Čo máme z toho, keď máme ročne riešených pri priestupkoch 70 Rómov a nemôžeme vymôcť ani jednu pohľadávku. Oni sú si vedomí, že nie sú postihnuteľní. Sú to sociálne prípady, nezamestnaní a na ich životné minimum sa im nedá siahnuť," zdôraznil Š. Čurilla. Ako nám priblížil zástupca riaditeľa spišskonovoveského policajného oddelenia npor. Mgr. Štefan Súkeník od začiatku roka evidujú 56 trestných činov krádeže drevnej hmoty a 8 priestupkov. "Priestupok je vtedy, ak priemer odcudzenej haluziny je do sedem centimetrov. Pokiaľ je drevo odcudzené z parcely pôdneho lesného fondu, už však ide o trestný čin. Prácu nám sťažuje najmä dokladovanie toho, či ukradnuté drevo bolo odcudzené z pozemku, ktorý je evidovaný ako trávnatý porast či ako parcela pôdneho lesného fondu. Znamená to, že zistené skutočnosti musíme porovnávať s výpisom z katastra a s listom vlastníctva, teda na akej parcele a komu drevo zmizlo. Navyše, výpis z katastra nesmie byť starší ako tri mesiace," priblížil Š. Súkeník zdĺhavé vyšetrovanie.
Ako nám povedala Ing. Katarína Škorvánková zo Správy národného parku Slovenský raj, strážna služba v národnom parku sa v uplynulých dvoch mesiacoch zamerala na nelegálny výrub stromov. "Od tohto mesiaca je spracovaný harmonogram služieb so zameraním na nelegálny výrub pre Prielom Hornádu, kde sa plánujú aj popoludnajšie služby a služby počas sobôt a nedieľ. Sporadicky sa budú zabezpečovať aj služby v oblasti Čingovské hradisko. Dôležité je, aby si vlastníci pozemkov pri chystaní zvyškov po ťažbe a haluziny pre Rómov zabezpečovali buď povolenky (prípravné lístky), alebo priamo fyzickú kontrolu a prítomnosť lesníka. Aby bolo jasné, že odvoz tohto dreva bol povolený," zdôraznila. Ako ďalej uviedla, škody z nelegálenho výrubu sa v priebehu jedného roka pohybujú na úrovni sto až dvestotisíc korún, čo je v porovnaní s uplynulým obdobím rapídny pokles.
To, že škody z takéhoto výrubu naozaj klesajú potvrdil aj Ing. Vladimír Oravec z letanovského urbariátu. Na druhej strane však zdôraznil, že niektorí Rómovia majú na zimu zabezpečené drevo legálnym spôsobom, ale druhá polovica sa to nikdy nenaučí. "Spoliehajú sa na to, že pôjdu do lesa pomaly každý deň a tam si to drevo zabezpečia. Vytipujú si lokalitu a zapoja do toho celú svoju rodinu. Do lesa idú niekedy aj tridsať až štyridsaťčlenné skupinky po drevo. Mali sme aj také prípady, keď za jednu noc zvozili z Brezovice 150 kubíkov suchého dreva. Vtedy využili systém spúšťadiel, ktorý kedysi postavili ešte naši pradedovia. Dokonca sme napočítali až 16 orientačných ohňov, ktorými si pomáhali pri spúšťaní," dodal V. Oravec.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.