slov vedúceho oddelenia výstavby Mestského úradu v Levoči Ľubomíra Labudu okupovať a rozoberať vandali. Od roku 1996, keď došlo k havarijnému stavu hradieb, sa Levočanom darí plynulo zabezpečovať ich obnovu, pričom táto investícia si doposiaľ vyžiadala takmer 23 miliónov korún.
„V tomto roku sa nám podarilo zrekonštruovať hradobný a parkánový múr hradieb. Celková šírka od hradobného múru po hradobnú priekopu je desať až 12 metrov podľa toho, aký je parkánový múr široký. Tentoraz to bolo v dĺžke asi 40 metrov. Obnova časti, ktorú sme zrealizovali v tomto roku, stála 3,5 milióna korún. Sú to financie, ktoré sme získali priamo zo štátneho rozpočtu v rámci obnovy historického jadra a je to dotácia od Ministerstva financií SR," uvádza Ľ. Labuda.
V minulom roku boli obnovené tri úseky hradieb Sever - Pracháreň, Severná bašta a úsek pri daňovom úrade. Investície sa pohybovali vo výške viac ako jeden a pol milióna korún, v rámci druhej časti boli obnovené hradby východ v celkovej výške 1,3 milióna korún z tých istých prostriedkov, ako účelová dotácia. „Od roku 1999 obnovujeme hradby smerom od Košickej brány. V roku 2002 sme zrekonštruovali juhozápadnú a východnú stranu za takmer 2 milióny," dodáva vedúci oddelenia výstavby.
Najväčší kus práce na hradbách sa podarilo absolvovať pred troma rokmi, keď sa celkové náklady na obnovu štyroch hradobných častí vyšplhali takmer na šesť miliónov kvôli havarijnému stavu. Oproti levočskej nemocnici sa totiž zrútili dva úseky hradieb - parkánový múr a polovičná bašta. „V priebehu rokov 1999 a 2000 sme na hradby minuli 2,2 milióna korún. K havarijnému stavu došlo aj v roku 1996, keď hradobný múr spadol do súkromnej záhrady. Zaujímavosťou je, že Levoča má v rámci Slovenska tento hradobný systém najviac zachovaný, čo potvrdil aj Pamiatkový úrad v Prešove. Celková dĺžka zachovaných hradieb predstavuje zhruba dva kilometre. Chýba asi päťsto metrov opevnenia v úseku pri kasárňach, kde boli hradby zrúcané už pri ich výstavbe," vysvetľuje Ľ. Labuda.
Podľa jeho slov sa týmito investíciami celková obnova hradieb nekončí. V ďalších rokoch by sa malo v obnove zachovalého hradobného systému v Levoči pokračovať. Mesto momentálne peniaze na túto pamiatku nemá, preto je rekonštrukcia zastrešená zväčša dotáciami od štátu. „Ostáva opraviť úsek vo východnej časti hradieb. Projektovú dokumentáciu aj stavebné povolenie už máme. Opäť sme žiadame o dotáciu zo štátneho rozpočtu," dodáva vedúci oddelenia výstavby.
Aj keď sa na jednej strane snaží mesto hradby v Levoči uchovať, na strane druhej musí podľa slov Ľ. Labudu čeliť nežiadúcim javom. Zrekonštruované časti začínajú rozoberať a rozkrádať zlodeji. „Niektorí domáci nám hradby rozoberajú. Zrejme tí, ktorí si doma niečo opravujú. Stráženie hradieb je obtiažne aj pre mestských policajtov, verejné osvetlenie totiž nie je všade a naviac, časť hradobnej priekopy je aj časťou súkromnej záhrady, takže to nemožno úplne kontrolovať," vysvetľuje Ľ. Labuda.
Aj keď si obnova hradieb vyžaduje nepretržité investície, podľa Ľ. Labudu je táto investícia, čo sa týka využitia, de facto mŕtvou. „V tých niekoľkých baštách je problém zriadiť akúkoľvek prevádzku - najmä kvôli infraštruktúre a napojeniu na inžinierske siete. Z kultúrno-historického pohľadu sú však hradby v Levoči významnou pamiatkou, ktorú je potrebné uchovať aj pre budúce generácie" dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.