TANAP
obcami Východná a Važec s reklamou Slovak Telecom do bielej plachty s nápisom "TANAPrd".
Podľa Viliama Bartuša z LZ VLK billboard s rozmermi približne 33 krát 19 metrov je postavený nelegálne v ochrannom pásme TANAP-u. "Tým, že dehonestujeme názov národného parku, chceme poukázať na to, že je tu dehonestovaná ochrana prírody priamo v lesoch na
celom Slovensku," uviedol pre SITA V. Bartuš. Billboard nemá podľa neho dodnes právoplatné stavebné povolenie.
Plachtu s nápisom TANAPrd VLCI na billboard umiestnili po prvýkrát začiatkom leta. Bolo to však len na pár hodín.
Situácia v ochrane prírody, ani v legalizácii stavby
billboardu sa nezmenila, preto ochranári ponechajú plachtu na billboarde. "Plánujeme ho nechať tu, pretože ochrana prírody v praxi na Slovensku nefunguje," doplnil V. Bartuš. Umiestnením plachty chce LZ VLK poukázať na fakt, že v národných parkoch na Slovensku sa "ťaží, rúbe a poľuje tak, ako v akýchkoľvek iných hospodárskych lesoch, navyše sa povoľujú výnimky na ťažbu aj v najprísnejších prírodných rezerváciách," uviedol V. Bartuš.
Návrh "zonácie" TANAP-u, ktorý predložili Štátne lesy TANAP-u, predpokladá ťažbu na území 99 percent lesov národného parku. V prísnych rezerváciách má zostať len jedno percento súčasných lesov TANAP-u. Na druhej strane je v národných parkoch obmedzovaný pohyb občanov, ktorí nesmú vybočiť z turistického chodníka.
Autor: Poprad/Važec (SITA)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.