Spiši sa tento problém najčastejšie spája s rómskymi osadami. Otázkami riešenia tohto problému sa na včerajšej konferencii o plánovanom rodičovstve zaoberali aj predstavitelia Ministerstva zdravotníctva SR so zástupcami mimovládnych organizácií v metropole Spiša.
Podľa slov poradcu ministra zdravotníctva MUDr. Petra Tatarku riešenia problému sú dvojaké. "Jednak je nutné regulovať sociálny dávkový systém, pretože vysoká podpora chudobnejšiu rodinu rozbíja. Je pravdou, že prvé krôčky sa už urobili, ale je tam ešte mnoho práce. Druhá, rovnako podstatná vec, je vzdelávanie a väčšia informovanosť v oblasti výchovy k plánovanému rodičovstvu. Ide tu predovšetkým o systematické vzdelávanie," priblížil P. Tatarko. Ako ďalej zdôraznil, cieľom konferencie nie sú iba akademické debaty, ale aj konkrétne výstupy, ktoré by mali smerovať do rómskych osád. Práve ich sa tento problém bytostne dotýka.
Na Spiši nie je ničím výnimočným, že rodia iba 12-14 ročné dievčatá, pričom doterajší sociálny systém umožňoval Rómom postaviť si na rodení detí výnosný biznis. Súčasné zmeny nielen v sociálnej oblasti by mali tento fenomén odstrániť a vyriešiť do budúcnosti mnohopočetnosť v rómskych rodinách. Na otázku aké konkrétne opatrenia by mohli tento problém vyriešiť, P. Tatarko odpovedal. "Doterajší systém sociálnych dávok nepôsobil motivujúco. Dôležitý je tzv. múdry sociálny systém, v ktorom by nemalo ísť o výšku dávok, ale o to, čo sa od toho človeka, ktorému sú vyplácané očakáva. Čo sa zdravia týka, ak matka v očakávaní dieťaťa nechodí na prenatálne vyšetrenia, nedodržiava prevenciu, nedá dieťa zaočkovať, aj to by bolo možné podnietiť vyplácaním sociálnych dávok. Podobne to platí aj v prípade vzdelávania. Ak dnes dieťa skončí povinnú školskú dochádzku ako pätnásťročné, do 18 rokov nechodí do práce, je doma a nudí sa. Je prirodzené, že sex, ktorý je tak povediac zadarmo k dispozícii ho láka, čo je dôvodom skorého dospievania a neplánovaného rodičovstva. Nehovoriac o takmer nijakej antikoncepcii medzi rómskou populáciou. O týchto momentoch začíname diskutovať s odborníkmi, aby sa prijali konkrétne opatrenia, no potom budú musieť nevyhnutne nasledovať aj politické rozhodnutia," dodáva ministrov poradca.
Podľa slov Ivana Maka zo Združenia mladých Rómov na Slovensku, je každá komunita, ktorá je na tom sociálne zle, mnohopočetná tak ako Rómovia. "Ak komunita alebo rodina žije v miestnosti dvakrát dva metre a sú tam siedmi či desiati ľudia. Tak tie deti vidia správanie dospelých a tak to robia aj oni. Takže sociálne ekonomická stránka sa nevyhnutne prejaví aj v zdravotnej oblasti. Problém pomôže riešiť iba základná prevencia a nie iba hasiť, čo už horí. Sú tu európske financie, ktoré sa dajú použiť na konkrétne riešenia. Prevencia by mala začať u detí a pokračovať k rodičom," dodáva I. Mako.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.