mestská rada a pri jej schvaľovaní došlo ku konsenzu. "Predkladaný materiál ponúka reálny pohľad na súčasný stav škôl a školských zariadení najmä v oblasti financovania, ako najdôležitejšej existenčnej súčasti školstva, a súčasne navrhuje východiská, ktoré sú nevyhnutné pre ďalšie postupy mesta ako zriaďovateľa. Aj napriek oboznámeniu sa s novým systémom financovania, ktorý v prechodnom období troch rokov obsahuje viacero opatrení vytvárajúcich priestor pre prechod na efektívnejšiu prevádzku škôl a školských zariadení, predsa musíme konštatovať, že to, čo nedokázal v racionalizácii štát, musí riešiť mesto," píše v dôvodovej správe vedúci Školského úradu Pavol Feňuš. Napriek už prijatým opatreniam je radnica v oblasti školstva v 18 miliónovej strate, pričom predpokladá, že do budúceho roka prenesie dlh vo výške 8 miliónov.
Mestská rada odporúča zastupiteľstvu nechať vyradiť k 1. 7. 2005 zo siete škôl tieto základné školy: Zimná, Sládkovičova, 17. novembra a Odborárska (táto na základe poslaneckého návrhu) a materské školy Lomnická, Októbrová a Mirka Nešpora. "Tento bod je veľmi nepopulárny, rušiť niečo zabehané," poznamenal člen mestskej rady František Husovský (KDH). "Nakoniec sme sa dohodli, že sa zruší základná škola Zimná tým spôsobom, že bude začlenená k Májovému námestiu. Budú mať jedno riaditeľstvo, zruší sa Školská rada a zvolí nová. Ďalej sa zrušia školy 17. novembra a Sládkovičova... ZŠ Odborárska sa zlúči s Československou armádou podobným modelom, ako Zimná," povedal radný Hrušovský. "Tieto i ďalšie reštrikčné opatrenia sú skutočne vynútené ekonomickými ukazovateľmi a je nevyhnutné k nim pristúpiť, i keď nikto to nerobí rád. A boli by sme radi, keby sme mali toľko finančných prostriedkov, aby sa nič rušiť nemuselo," povedal člen mestskej rady, viceprimátor Milan Laca (SDĽ). Doplnil, že jedným z ďalších opatrení by mohlo byť pričlenenie Ekocentra Holá hora k ABC - centru voľného času. Školský úrad v tomto navrhuje vytvorenie mestskej príspevkovej organizácie. Ku koncu tohto roka sa bude rušiť aj Stredisko služieb školám. "Najvýraznejším problémom je nedostatok detí a prebytok učiteľov," povedal opozičný poslanec Jozef Kužma (DS) a pokračoval: "Pre nás je dôležité, aby sa zachovali tie školy, ktoré majú dostatočné areály..." O návrhu Školského úradu, ktorý už prediskutovala mestská rada, bude zastupiteľstvo rokovať koncom novembra. Do platnosti by mal vstúpiť od nového roka, teda uvedené školy by nerobili nové zápisy detí. Nový stav by tak s konečnou platnosťou nastal 1. 9. 2005.
S návrhom na vyradenie škôl zo siete nesúhlasia všetci. "Sklamaní sú pedagógovia, sklamaní sú aj rodičia. Naša škola dosahovala veľmi dobré výsledky, vzhľadom na to, že máme veľa problémových žiakov," povedala nám riaditeľka ZŠ Sládkovičovej Gabriela Hauserová (na snímke). Konštatovala, že škola má vlastnú kotolňu, a urobila tiež viaceré racionalizačné opatrenia. Škola je sebestačná. Ku koncu školského roka bola na nule, ku koncu fiškálneho roku jej zatiaľ vychádza mínus 70-tisíc. Pre porovnanie z tabuľky materiálu, ktorý vedúci Školského úradu P. Feňuš predložil mestskej rade, ZŠ Matice slovenskej je v mínuse 697-tisíc korún. Pritom materiál uvádza, že sa uvažovalo práve o zrušení Matice, ale po racionalizačných opatreniach sa ju Školský úrad rozhodol zachovať. Napriek tomu, že v porovnaní trebárs so Sládkovičovou má, aj po opatreniach, nižšiu naplnenosť tried. Tiež je faktom, že v strede mesta po zrušení škôl na uliciach Sládkovičovej a 17. novembra ostane už len jediná škola - Kúpeľná. Podľa informácií, ktoré odzneli po mestskej rade, by sa do priestorov terajšej ZŠ Sládkovičovej mala nasťahovať základná škola a gymnázium s vyučovacím jazykom ukrajinským, ktorú už má kompletne v zriaďovateľskej pôsobnosti vyšší územný celok. So zrušením ZŠ Sládkovičovej nesúhlasí ani Rada školy a Rada rodičov. Ich predsedníčky Valentína Kofčáková a Eleonóra Dzurovová adresovali primátorovi Milanovi Benčovi list, v ktorom, okrem iného, píšu: "Základná škola v tejto lokalite je jedinou špecifickou školou a existuje už 42 rokov. Špecifikom tejto školy je to, že z 270 žiakov školy v tomto šk. roku je 87 rómskych žiakov z lokality Stará tehelňa. Prevažná väčšina týchto žiakov je z málopodnetného prostredia, sú to deti citovo zanedbané a s problémami v správaní a učení. Nižší počet žiakov v triedach, dlhoročné skúsenosti pedagógov, učiteľov a vychovávateľov v práci s týmito žiakmi je veľmi dobrým a hlavným predpokladom na výchovné pôsobenie a na dosahovanie dobrých vyučovacích výsledkov." Ako ďalej píšu, obávajú sa, že po vytrhnutí problémových žiakov z im známeho prostredia sa môže dôjsť rozšíriť záškoláctvo a ďalšie negatívne konania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.