však vďaka lepšiemu diagnostickému a operačnému systému tím lekárov robí čoraz viac miniinvazívnych operačných zákrokov. Aj v poslednom týždni na klinike urobili minimálne tri neobvyklé operácie.
V jednom prípade išlo o laparoskopickú operáciu pažeráka. Staršia pacientka zo Spišského Štvrtku sa síce liečila 12 rokov, ale v poslednom čase už mala vážne problémy aj s prehĺtaním. Váhala s operáciou, ale po nej sa cíti oveľa lepšie. V druhom prípade išlo o pankreas, na ktorom bola po zápaloch pseudocysta.
V čom boli operačné prístupy výnimočné, na to sme sa opýtali prednostu kliniky Karola Kyslana (na snímke). "Myslím si, že na Slovensku sa zatiaľ taká operácia nerobila. Ide o metódu steperom a vyžaduje si drenáž do tráviaceho traktu. Následné spojenie tráviaceho traktu s pažerákom je funkčné a trvalé. Kvalita života pacienta sa výrazne zmenila. Dopadlo to dobre." Ako sme sa dozvedeli, v tomto prípade bol pacient rizikový. Išlo o staršieho pána zo Svidníka, ktorý už prekonal tri mozgové príhody.
No ani operácia osrdcovníka naplneného tekutinou nebola ľahká. Nehovoriac o tom, že išlo o mladého onkologického pacienta v naliehavom stave. "Operácia mala veľmi dobrý efekt a pacient už na druhý deň chodil. Nahromadená voda v osrdcovníku spôsobovala veľké ohrozenie života. Laparoskopicky sa nám podarilo vyseknúť časť bránice a vytiahnuť tekutinu do brucha. Teraz tekutina cirkuluje v tele, ktoré má schopnosť filtrovať ju. Pokiaľ viem, zatiaľ to vyskúšali v Nitre a teraz aj my v Prešove," stručne popísal zákrok prednosta K. Kyslan.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.