vierovyznania. Mestský úrad v Spišskej Novej Vsi vypracoval demografickú štúdiu, v ktorej sa okrem iného zaoberá práve zložením obyvateľstva podľa náboženského vierovyznania. Výsledky sú naozaj prekvapujúce.
Pracovný tím na čele s Ing. Katarínou Prostejovskou z mestského úradu mapoval situáciu v rozmedzí rokov 1991 až 2001. Podľa ich zistení sa k Bohu obracia stále viac a viac ľudí. „Rozhodujúca časť obyvateľstva je rímskokatolíckeho vierovyznania. V rozmedzí desiatich rokov sa ich počet zvýšil o viac ako dvadsať percent. V roku 2001 to bolo teda takmer 70 percent obyvateľov Spišskej Novej Vsi. Tento nárast je spôsobený zmenou spoločenských pomerov. Strach, ktorý predtým bránil väčšine ľudí vyjadriť svoje vierovyznanie opadol," stojí v demografickej štúdii. Počet veriacich za sledované obdobie zaznamenali aj ostatné cirkvi, ako je evanjelická a pravoslávna.
Podľa autorov tohto pracovného materiálu si pozornosť zasluhuje aj vývoj počtu obyvateľov, ktorí v roku 1991 uviedli v kolónke vierovyznanie nezistené. Vtedy ich bolo viac ako 22 percent. „Ale v roku 2001 to bolo už iba necelých 6 percent Novovešťanov," uvádza sa v demografickej štúdii táto zaujímavá informácia.
Podobne ako v meste aj v okrese Spišská Nová Ves tvorí skupina ľudí s rímskokatolíckym vyznaním najväčší podiel v celkovej skladbe. Ide o takmer 78 percent Spišiakov.
Stále viac a viac ľudí, ktorí sa po revolúcii rozhodli viesť kresťanský spôsob života sa samozrejme odrazil aj na práci mestského úradu. Ide napríklad o také svadby či pohreby. Ako vyplýva z rozhovoru s Máriou Findurovou z mestského úradu v porevolučných rokoch to bolo v prípade sobášov tak pol na pol. „Z roka na rok nám počet sobášov mierne stúpa, ale nie je to celkom objektívne číslo. Vo veľa prípadoch ide o páry, ktoré sú rozvedené a preto sa už v kostole sobášiť nemôžu," upresnila M. Findurová.
Napríklad v roku 1999 bolo v Spišskej Novej Vsi 81 občianskych sobášov, rok na to ich bolo o štyri viac. V tomto roku do polovice septembra zosobášili 97 párov a M. Findurová predpokladá, že do konca decembra to bude viac ako sto. Zaujímavý je 29. december, vtedy majú nahlásené štyri sobáše.
O rapídnom náraste veriacich vie aj Biskupstvo rímskokatolíckej cirkvi v Spišskom Podhradí hovorí: „Zvýšili sme počet svätých omší, pretože to žiadajú samotní veriaci. Taktiež postupne obsadzujeme tie farnosti, v ktorých počas komunizmu nebolo možné tak často sláviť sväté omše. Počet manželstiev, ktoré boli uzavreté v kostole v rámci celej diecézy stúpol oproti minulým rokom. Zároveň stúpa aj počet manželstiev, takzvaných miešaných, kedy je jeden z páru iného vierovyznania. To, že záujem o duchovné veci stúpa nás teší. My si však prajeme, aby stúpala aj kvalita kresťanských postojov a konania jednotlivých veriacich," vyjadril sa hovorca biskupského úradu Peter Majda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.