rozpočtových balíkov poukázali na nedávnom stretnutí v Levoči s poslancami NR SR Milanom Hortom a Tiborom Tóthom. O tom, že financií je v školách na východe Slovenska najmenej, hovoria starostovia i pedagógovia škôl niekoľko rokov. Najmä v porovnaní s inými mestami na západe vrátane Bratislavy sa počty priepastne odlišujú od tých, ktoré vládnu východu. Rozdelenie financií v slovenskom školstve sa podľa mnohých už roky nemeria rovnakým metrom.
Niektorí starostovia na Spiši poukazujú na to, že príčiny krátenia financií v školstve im vlani ani tento rok nikto z kompetentných nevedel zdôvodniť, argumentom iných je krajnosť prepúšťanie učiteľov aj napriek vysokému počtu detí.
Poslanec M. Hort však s tvrdením, že rozdelenie financií pre jednotlivé mestá a obce je nespravodlivé, nesúhlasí. "Pokiaľ sme v minulosti ako jediné kritérium prerozdeľovania finančných prostriedkov pre samosprávy používali počet obyvateľov v tej-ktorej obci alebo meste, dnes je tento výpočet omnoho komplikovanejší. Do tohto procesu a definovania normatívov vstupuje oveľa viac informácií, či už je to bližšie k severu alebo je to vzťah k nadmorskej výške. To sú všetko koeficienty, ktoré zlepšujú aj postavenie takého regiónu, ako je prešovský. V tomto procese vždy okrem snahy po spravodlivosti a objektivizovaní podmienok bude v budúcnosti musieť hrať veľmi dôležitú úlohu aj slovo solidarita. Potom je už úlohou centrálnych orgánov, aby financovanie a prísun finančných prostriedkov, hlavne však pravidlá, na základe ktorých z dane fyzických osôb budú plynúť peniaze do miest a obcí, túto solidárnosť postihli," argumentuje M. Hort.
Tvrdí, že ak by sa mali pôvodné zámery v rezorte školstva plniť prísnejšie, mnohé školy s menším počtom žiakov by už dávno zanikli. Takáto síce prísna, no reálna vízia dnes mnohým obciam hrozí. Niektorí ju vnímajú ako hrozbu, iní ako nevyhnutnosť. Zlučovanie menších škôl do jednej však bude v blízkej budúcnosti zrejme jediným východiskom. M. Hort tvrdí, že škola s počtom detí nad 350 sa dnes nemusí o svoju existenciu obávať. Avšak ťažko prehliadnuteľný bude fakt, že mnohé školy na dedinách o takomto počte podmieňujúcom ich existenciu, môžu iba snívať. Najskôr sa budú musieť zmieriť s tým, že ich škola prežije len ťažko alebo vôbec. Oveľa problematickejšia budúcnosť však čaká dedinské, sčasti i niektoré mestské materské školy, ktoré začali zanikať už pred pár rokmi. Dochádzanie detí predškolského veku bude totiž v prípade zlúčenia oveľa náročnejšie. Rovnako pre škôlkarov, ako i pre ich rodičov.
Autor: dub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.