čistení územia pod vyhliadkou na horskom prechode Soroška.
Existenciu značne skorodovaného výbušného systému potvrdila aj polícia s tým, že na
miesto bol privolaný pyrotechnik. Výsledkom dlhoočakávanej akcie sú tri plné, 12-kubíkové kontajnery. Podľa informácií prednostu Obvodného úradu životného prostredia v Rožňave Petra Klimenta vyviezli chlapi spod Sorošky zvyšky havarovaných áut, starých niekoľko desaťročí, železá, nebezpečný odpad vrátane akumulátorov a pneumatík, bežný komunálny odpad, ako sú PET-fľaše a krabice. To všetko, aj chladničky, inú bielu techniku a elektrotechniku, tam nahádzali ľudia. Územie sa nachádza v ochrannom pásme Národného parku Slovenský kras s II. stupňom ochrany a v pásme hygienickej ochrany vodného zdroja Eveteš. Likvidácii odpadu predchádzalo výberové konanie na firmu, ktorá bude schopná pracovať v náročnom teréne, na strmom svahu a s použitím horolezeckej techniky.
Projekt na asanáciu spracovali pracovníci niekdajšieho Okresného úradu v Rožňave, odboru životného prostredia. Situácia bola totiž už neúnosná, odpad sa neustále hromadil. Ťahal sa popri hlavnej ceste od Jablonova nad Turňou až za odpočívadlo, na ktorom donedávna mohli zastavovať turisti. A tam vyhadzovali všetko, čo nepotrebovali. Či len papieriky, ktoré „prekážali" v autách, alebo haldy stavebného odpadu, privezeného z domu. Niekoľko mesiacov im vjazd na všetky odpočívadlá Sorošky zakazujú dopravné značky. Vyhrážky o pokutách za nedodržiavanie zákazu okúsili cestujúci nedávno.
"Hneď pri dopravnej značke vykladali z auta odpad, polyetylénové sáčky z istého obchodného domu. V tomto prípade výrazne pomohla fotodokumentácia. Pracovník Národného parku Slovenský kras to totiž odfotil a my sme mali hodnoverný dôkaz o tom, že sa to stalo. Pokuty môžu dosiahnuť až 100-tisíc korún. Zaznamenali sme podobných prípadov síce viac, ale častokrát chýba najpodstatnejší dôkaz - fotky. Bez toho im ťažko vieme dokázať porušenie zákazu a vinníci o tom dobre vedia," hovorí P. Kliment.
Spomínaný projekt, na ktorý poskytlo ministerstvo životného prostredia štvrťmilióna korún, neobsahuje ďalšie riešenia na zabránenie hromadenia odpadu. Istý čas padali návrhy o osadení plotu okolo vyhliadky, toto však P. Kliment rezolútne odmieta s odvolaním sa na ochranné pásmo. Taktiež zamestnávanie človeka, ktorý by vyhliadky strážil. Niet inštitúcie, ktorá by ho platila. "Všetko je v ľuďoch. Kým si neuvedomia, že oni sú pôvodcami odpadu, aj zdraviu škodlivého, situácia sa nezmení. My sami nie sme vo vyhliadkach do budúcna optimistickí a zatiaľ nevidíme záruku toho, že nebudú smeti zhadzovať dolu Soroškou aj naďalej".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.