teplota. Ako sme už v našich novinách informovali, Nemocnica s poliklinikou v Gelnici je zariadením prvého typu, ale v nedávnej minulosti mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo jej prenájom neziskovej organizácii z Prešova Pro Vitae. Práve nový nájomca začal v týchto dňoch s reguláciou teploty.
Riaditeľka Pro Vitae Veronika Miklošová pre naše noviny potvrdila, že úsporné opatrenia síce zavádzajú, v žiadnom prípade by to však podľa nej nemalo ohroziť pacientov a zamestnancov nemocnice. V. Miklošová nám aj potvrdila našu informáciu a to, že kvôli tomuto opatreniu boli adresátom dvoch sťažností. „Písomne sa nám sťažovala pacientka z gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia a taktiež jedna lekárka nás písomne upozornila, že pacienti na oddelení sú nespokojní," upresnila V. Miklošová.
Dôvod úsporných opatrení je jediný - ekonomika. Skôr, ako Pro Vitae začala pôsobiť v Gelnici, premerali si teplotu vo všetkých miestnostiach nemocnice. „Výsledok nás veľmi prekvapil. Nemocnica bola prekurovaná, v niektorých priestoroch to bolo až nad 20 stupňov Celzia. Okná sa kvôli teplu často otvárali. Čo nás však zarazilo, bola skutočnosť, že ročné náklady iba za plyn boli 3 milióny 600 tisíc korún. Za november máme faktúru za teplo vo výške 350-tisíc korún. Je to neúnosné," dodala V. Miklošová.
Riaditeľka Pro Vitae nás uistila, že sťažnosti akceptovali a momentálne sa prísne držia noriem. Teplota v ambulanciách a nemocničných izbách neklesne pod 18 stupňov, tak ako je to podľa nej v zakotvené v predpisoch. Na chodbách je to už iné, teplota by mala dosahovať približne 16 stupňov Celzia. Kto však pozná gelnickú nemocnicu, iste vie, že chodby slúžia ako čakárne pri jednotlivých ambulanciách. Nebude teda ohrozené zdravie pacientov, ktorí prídu do Gelnice kvôli návšteve lekára? „Určite nie, lavičky sú tesne pri radiátoroch," odpovedala nám V. Miklošová.
Ako hlavný dôvod tepelnej problematiky uviedla riaditeľka Pro Vitae zastaralú technológiu v kotolni, žiadne tesnenie na oknách a dokonca nevyhovujúcu tepelná izolácia pod strechou. „V týchto dňoch končíme s prácami na tesneniach jednotlivých okien. Nemôžeme však za jeden týždeň napraviť chyby, ktoré sa robili 52 rokov," dodala V. Miklošová.
Úrad Košického samosprávneho kraja má na situáciu iný názor. Ako nás informovala hovorkyňa Soňa Jakešová, neexistuje žiadna záväzná norma, ktorá hovorí, aká teplota vzduchu má byť v nemocniciach. „Doporučovaná teplota v nemocničných izbách je 22 až 23 stupňov," povedala nám S. Jakešová, pričom sa odvolala na odbornú literatúru. Autori popisujú aj stupne teploty v ostatných priestoroch. Napríklad v ordináciách by to malo byť 24 stupňov a na chodbách 20 stupňov.
Naša redakcia oslovila v súvislosti s týmto problémom aj niektorých zamestnancov nemocnice. Tí sa však vyjadrovali veľmi opatrne a každý z nich žiadal o zachovanie anonymity. Jedine šéf odborov Peter Mirvaj nám povedal: „Vieme o tomto stave, domnievame sa, že toto vykurovanie po novom je nedostatočné. Odbory zatiaľ nezaujali žiadne stanovisko, ani v tejto veci nekonali. Nie je však vylúčené, že v budúcnosti sa ozveme," znelo jeho stanovisko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.