hranice s Poľskom. Od júla sa zvieratá plne aklimatizovali v zvernici a sú pripravené na život vo voľnej prírode. Je to prvý pokus o ich prinavrátenie do voľnej prírody na našom území.
Pracovník z Centra ochrany prírody a krajiny Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP) so sídlom v Banskej Bystrici Michal Adamec včera konštatoval, že v Poloninách vypustili dvanásťročnú kravu, okrem nej aj dvoch dvojročných býčkov a dve rovnako mladé jalovičky. Pochádzajú z chovov v Taliansku, Holandsku a vo Švajčiarsku. Záchranný projekt Reštitúcia zubra na Slovensku realizuje ŠOP spolu so Správou NP Poloniny a viacerými zahraničnými inštitúciami. Financie na jeho realizáciu v objeme asi 700-tisíc korún poskytli zahraničné zdroje, najmä z Holandska. "Projekt je jedinečný tým, že zubor sa vrátil do voľnej prírody na území Slovenska po asi 400 rokoch. Ide o jediný výskyt zubra na južných svahoch Karpát, pretože všetky ostatné voľne žijúce zubry sú buď na severe Karpát, alebo v nížinných oblastiach," konštatoval Adamec.
Dodal, že na poľskej strane žije už stabilná populácia asi 80 zubrov. Niektoré z nich dočasne prechádzajú na Slovensko. Spojením týchto dvoch čried by sa malo vytvoriť jedno väčšie migrujúce stádo, je však možné, že čriedy zostanú samostatné.
Stádo zubrov nedávno vypustené v Poloninách chcú odborníci zo ŠOP doplniť v budúcom roku aj o mláďa z bratislavskej zoologickej záhrady. Rokujú tiež s litovským ministerstvom životného prostredia o dodaní dvoch, alebo troch mladých zubrov. Najväčšou hrozbou pre tieto zvieratá sú pytliaci, preto ochranári nadviazali spoluprácu s policajtmi a poľovníkmi v revíroch. Realizáciu projektu však môžu ohroziť tiež medvede a svorky vlkov.
Trom dospelým jedincom vypusteným z aklimatizačnej zvernice v Poloninách nasadili telemetrické obojky. Pomocou nich môžu odborníci sledovať ich pohyb a vyhodnocovať celý projekt. Získané údaje sú veľmi presné, pretože každý označený kus vysiela signály na inej frekvencii. Keďže zubry sú stádové zvieratá je predpoklad, že sa budú držať spolu.
Zubra hrivnatého ľudia na začiatku 20. storočia takmer vyhubili. V západnej, strednej a vo východnej Európe prežilo iba 54 zvierat. Dvanásť z nich vytvorilo v neskoršom období základ pre návrat zubra do voľnej prírody. Jeho vrátenie do nej prispieva k zachovaniu i obnove prírodného dedičstva a bohatstva nielen Slovenska, ale celej Európy. Na Slovensku žije jedenásť týchto zvierat v obore pri Topoľčiankach.
Foto: TASR
spravodajstvo - zubor TASR
Autor: Poloniny (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.