desiatky nájomníkov v ich areáloch. Hoci už dva roky rezonuje problém okolo komunikácie na Strojníckej ulici a vlani sme ho na stránkach našich novín podrobne rozoberali, nikto nečakal to, čo sa včera na tejto ceste odohrávalo.
Od rána sa na nej tvorili kolóny áut. Prečo? Zdržala ich rampa a strážna služba, ktorá vyberala od vodičov mýtne. Pre osobné autá 20, strednej triedy 30 a nákladné vozidlá 50 korún. Nikto nechápal prečo.
"Je to prinajmenšom čudné. Ak si niekto chcel z ľudí vystreliť, tak sa mu to podarilo. Pokiaľ má na to ten, kto to spôsobil, nárok, tak s ním súhlasím. Pokiaľ mu cesta patrí, platí za ňu dane, využíva ju široká verejnosť a nevedel iným spôsobom poukázať na problém, tak potom je to v poriadku," povedal nám včera jeden z vodičov, Prešovčan Peter Červenický.
Ľudia najprv nechápavo krútili hlavami. Potom prišli na rad vášne, keď zamestnanci prichádzali neskoro na svoje pracoviská a mravenisko na komunikácii vyzeralo chvíľami až nebezpečne. Vozidlá sa najprv vliekli slimačím tempom, ale tí menej trpezliví vchádzali do vedľajšieho jazdného pruhu a medzi kamiónmi a náklaďákmi sa strácala prehľadnosť. Ako sme sa sami presvedčili, a to mimo špičky, na vjazde z Prešova k rampe bolo nutné čakať najmenej 20 minút.
Medzitým zareagovali aj niektoré väčšie podnikateľské subjekty. Mýtne pre nich predstavovalo nemysliteľný precedens, keďže väčšina z nich pozemky pod vlastnými subjektami a prístupové cesty vlastní. Stretli sa, zhodnotili situáciu a rozhodli.
"Podávame hromadné trestné oznámenie na firmu Coryn za obmedzovanie prístupu na pozemky k vlastným firmám, za ktoré odvádzame mestu daňové poplatky. Odrezali nás od verejnosti a naopak. Máme ujmu na tržbách, zamestnanci meškali na pracoviská aj hodinu kvôli prekážke na ceste. Vyberajú poplatky podľa cenníka, ktorý neviem kto schválil, je tu stavba bez stavebného povolenia..." povedal nám za podnikateľov šéf marketingu a obchodu vo firme Doprava a mechanizácia Ján Pavuk.
Pátrali sme po to, čo sa vlastne od vlaňajška udialo. Ešte minulý rok bola vlastníkom cesty firma Karmen, ktorá v konkurze kúpila majetok košickej firmy Zdroj Univers v celku. K tomu majetku teda patril aj pozemok pod verejnou komunikáciou. Už vtedy konatelia navrhovali mestu Prešov odpredaj, alebo akési nájomné, keďže mali povinnosť cestu udržiavať. Keď sa nedohodli s mestom k poplatkom za užívanie komunikácie vyzvali aj 60 podnikateľských subjektov. Nedohodli sa a vec skončila na súde. Ten zatiaľ nerozhodol, ale Karmen sa rozhodla, zjednodušene povedané, komunikáciu predať. Novým vlastníkom sa stala firma Coryn a tá sa odhodlala ku kroku, ktorý včera vodičov zaskočil. Napokon, ide o rušnú dopravnú tepnu najmä pre výrobné, obchodné spoločnosti a veľkosklady.
Pokúšali sme sa s majiteľom firmy Petrom Jarkovským skontaktovať a požiadať ho o stanovisko, ale ani opakované pokusy neboli úspešné. Jeho telefón mal stále obsadzovací tón a vo firme nebol. Podarilo sa nám získať len obsah oznámenia, ktoré doručil na prešovskú radnicu ešte 9. decembra 2004. Uvádza sa v ňom:
"Vzhľadom na to, že ani napriek mojím urgenciám nedošlo k vysporiadaniu medzi mnou ako vlastníkom predmetných nehnuteľností a mestom Prešov, budem riešiť túto situáciu spoplatňovaním používania môjho majetku, účelovej neverejnej komunikácie. Osobám, ktoré nebudú ochotné uhradiť stanovený poplatok za použitie, nebude umožnený vstup." Jarkovský sa v oznámení odvoláva na ustanovenia Občianskeho zákonníka a Cestného zákona.
Podvečer sa situácia zmenila. K rampe s búdkou označenou ako súkromný pozemok prišla mestská aj štátna polícia a skupina pracovníkov Technických služieb mesta Prešov so žeriavom. Na základe predbežného opatrenia mesta Prešov a výzve na odstránenie prekážky, ktorá bráni plynulej premávke, strážnu búdku aj rampu odstránili. V čase demontáže bola cesta doslova zablokovaná z oboch strán a po chodníkoch postávali rozhorčení ľudia. Na miesto sa dostavil aj právny zástupca firmy Coryn Jozef Bujňák.
"Prišiel som upozorniť na to, že zasahujú do súkromného majetku a porušujú ústavné práva majiteľa, ktorý sa môže preukázať listom vlastníctva," uviedol pre Korzár. Neskrýval, že ak má ktokoľvek pochybnosti o vlastníckych právach, mal by sa obrátiť na nezávislé súdy a až potom konať.
Len čo bola prekážka odstránená ľudia tlieskali, pískali, tešili sa. Zazneli aj hlasy, ktoré sa pýtali, koľko mýtneho vybrali a ako budú tie peniaze použité. "Vrátia ľuďom teraz tie peniaze? Určite ich bolo dosť, veď tu denne prechádzajú stovky áut. Stratili sme kvôli nim čas, obmedzovali nás a nič sa im nestane?" pýtali s nahnevané ženy, ktoré namiesto predvianočných nákupov ostali visieť v trolejbuse. Vášne včera večer dozneli, ale problém bude mať určite pokračovanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.