valného zhromaždenia Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (ŠPPK) v Prešove. V správe konštatoval jej riaditeľ Mikuláš Gargalík, že najväčšou kvalitatívnou zmenou v agrosektore bol jeho vstup medzi skupinu farmárov EÚ. V hodnotení siedmich mesiacov členstva za hlavné pozitíva uviedol: Jasnejšie pravidlá financovania a väčšiu právnu istotu, ako aj fakt, že došlo k výraznému posilneniu rozvoja vidieka v jednotlivých programoch. Na druhej strane za negatíva považuje porušenie základného princípu zjednotenej Európy a to rovnosť podmienok.
"Aká je to rovnosť podmienok, keď nové členské štáty môžu dostať iba 55 percent finančných prostriedkov z úrovne starej pätnástky. Voči tomu sa vzbúrili iba poľskí farmári a rozmýšľajú sa pridať českí. Ostatní sú ticho," povedal Gargalík (na snímke). Taktiež vyjadril nespokojnosť s tým, že poľnohospodári sú laickej verejnosti predstavovaní ako stáli žiadatelia a požierači peňazí zo štátneho rozpočtu a máli sa im aj to, čo dostanú z Bruselu. Poznamenal, že okresy Prešov a Sabinov dostali k 1. decembru 2004 čiastku 54 miliónov čo je v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2003 menej o 153 miliónov Sk.
"Vláda ani verejnosť ešte nepochopili, že poľnohospodárstvo nie je len tých 4,2 percenta obyvateľstva podieľajúceho sa na produkcii rezortu, ale, že sa tento počet významne podieľa aj na rozvoji vidieka a krajinotvorbe," povedal. Gargalík ďalej zdôraznil, že v EÚ je prebytok potravín: "Náš vstup do nej potvrdil záujem o naše trhy, nie však o naše produkty. Viac ako tretina trhu na Slovensku je pokrytá týmito prebytkami."
Boj prvovýrobcov s obchodnými reťazcami prirovnal k boju s veternými mlynmi: "Vláda tento moment podcenila, a nechala to na vyriešenie všemocnému trhu. Súťaženie o zákazníkov medzi reťazcami spôsobilo, že sme svedkami zaorávania našej kapusty, nepredajnosti cibule, mrkvy a ostatnej zeleniny. Došlo k obrovskému prepadu cien zemiakov, ovocia a mliečnych výrobkov. Jednoducho povedané, obchodné reťazce nám pre rok 2005 zlikvidovali zeleninárstvo a postupne ďalšie činnosti. Tu už nepomôžu kampane typu: Kupujte slovenské výrobky."
V minulom roku dosiahli poľnohospodári rekordnú úrodu repky ozimnej, pšenice a jarného jačmeňa. Úrody mohli byť ešte vyššie, no abnormálne zrážkové obdobie s povodňami pred žatvou spôsobilo nižšiu úrodu a hlavne kvalitu. Celkové škody na plodinách boli spôsobené v okrese Prešov vo výške 23 miliónov Sk. Tieto škody však zostali podľa Gargalíka nepovšimnuté iba na papieri: Načo boli dobré zdvorilostné návštevy ministra pôdohospodárstva, predsedu vlády a prezidenta? Tí svorne sľúbili pomoc postihnutým podnikom aspoň čiastočne finančne odškodniť neodškriepiteľné škody. Zostalo iba pri sľuboch."
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora vyhlásila akciu na pomoc kolegom z postihnutej oblasti. Podniky v západoslovenskom regióne prispeli poľnohospodárom v Prešovskom okrese sumou 130-tisíc Sk.
Členská základňa ŠPPK v bola v minulom roku rovnaká ako v roku 2003. Tvorilo ju 70 členov. Tento rok sa mení členstvo v komore z povinného na dobrovoľné. Každá právnická, ako aj fyzická osoba sa môže dobrovoľne rozhodnúť, či zostane členom komory alebo nie.
"Zatiaľ mi všetci oslovení prisľúbili členstvo. Tento rok je potrebná solidárnosť, aby sa komora udržala. Na ďalší sa to už vykryštalizuje," povedal Gargalík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.