Japonci. Deň pred odletom do svojej krajiny si obchodné rokovania spestrili aj prehliadkou tohto unikátu, ležiaceho v katastri obce Krásnohorská Dlhá Lúka v okrese Rožňava. Na pamiatku nechali sprievodcovi a členovi Speleologickej vodcovskej služby (SVS) Jaroslavovi Stankovičovi nielen slová uznania a chvál na krásy jaskyne, ale aj vlastnoručné podpisy v zázname o prehliadke.
"Tri sezóny bola jaskyňa pre verejnosť uzavretá a tak zrejme ľudia na ňu aj zabudli. Rozbiehame sa prakticky od nuly a klienti, ktorí nás doteraz navštívili, boli tí, čo na otvorenie jaskyne netrpezlivo čakali. Verím, že v lete to bude už lepšie, hoci v prvý rok od otvorenia neočakávam žiadne rekordy v návštevnosti," hovorí J. Stankovič s tým, že snáď sa o Gemeri a jaskyni dozvedia aj návštevníci blížiacich sa veľtrhov o cestovnom ruchu v Brne, v Bratislave a v Košiciach. Zúčastní sa na nich aj Turistické informačné centrum v Rožňave. Jeho vedúca Karin Kohuláková nám potvrdila, že o jaskyňu sa zaujímajú aj ich klienti. Podľa jej slov to vyzerá tak, že mnohí z nich si cestu do Buzgó, ako jaskyňu nazývajú domáci, naplánujú na letné mesiace.
Pred vstupom do jaskyne dostanú návštevníci kompletnú jaskyniarsku výstroj vrátane istiaceho opasku, prilby, svietidla. Prejsť 500-metrov dlhú trasu je dobrodružstvo a potvrdí to každý, kto ju absolvoval. Nedá sa totiž ani porovnávať s prehliadkou ostatných jaskýň, v ktorých si návštevník pohodlne vykračuje po upravenom chodníku, stíha pozorovať prírodné krásy a počúvať výklad sprievodcu. Prechod Krásnohorskou jaskyňou síce nevyžaduje extrémnu „kondičku", ale turista získa nevšedné zážitky pri traverzovaní, výstupoch po rebríkoch a prechode ponad riečisko. K tomu dostane odborný výklad, pretože, ako hovorí J. Stankovič, jaskyňa je náučná lokalita. "Som presvedčený, že je to spôsob, akým sa dá turistu zaujať a vzbudiť uňho záujem o jaskyňu".
V Buzgó totiž nie je len atraktívny Kvapeľ rožňavských jaskyniarov, Sieň obrov a Abonyiho dóm. Súčasťou sintrovej výzdoby sú detaily, ktoré si možno klient ani nevšimne, ale dozvie sa o nich práve v odbornom výklade sprievodcu.
Najbližšie jaskyňu navštívia klienti z Košíc v sobotu. Aby však o Buzgó vedelo stále aj viac zahraničných turistov, vypracovala Regionálna rozvojová agentúra projekt na podporu cestovného ruchu a prezentáciu Svetového prírodného dedičstva. Jednou z častí je trojjazyčná putovná výstava o jaskyniach Národného parku Slovenský kras a Aggteleckého národného parku v susednom Maďarsku. Fotografie, mapky, praktické i odborné informácie by sa mali k obyvateľom Česka, Maďarska a Poľska dostať ešte v tomto roku.
Ďalšou úlohou je vybudovať náučný chodník, ktorý povedie z obce Krásnohorská Dlhá Lúka do jaskyne Buzgó. Všetko, čím sa môže tento región pochváliť, bude zhrnuté v dvoch publikáciách, s vydaním ktorých sa tiež ráta v spomínanom projekte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.