priechod Podspády-Jurgow v štandardnom nepretržitom režime a pre občanov všetkých krajín sveta, zatiaľ je však všetko po starom. Priechod naďalej slúži len pre malý pohraničný styk.
"Mne osobne to až tak neprekáža, som zo Ždiaru a my spadáme do režimu malého pohraničného styku, takže ho môžem využívať. Ale ako majiteľ penziónu by som to privítal. Mávam hostí, ktorí si pobyt chcú spríjemniť výletom do Poľska. Musia však po zlých cestách ísť o 12 km ďalej, cez priechod v Lysej Poľane," povedal majiteľ jedného z penziónov v Ždiari.
Cez priechod malého pohraničného styku v Podspádoch vlani prešlo 183 376 osôb a 60 751 áut. Priechod najviac využívali Slováci. Počas krátkej doby, kým nebol úplne jasný režim na hranici po našom vstupe do Európskej únie (EÚ), prešlo cez Podspády napríklad v júli 1400 ľudí z krajín EÚ.
Hraničný priechod v Podspádoch radi využívajú Podtatranci, ktorí spadajú do režimu malého pohraničného styku. "Jazdíme ním, keď ideme na nákupy do Nového Targu, je to rýchlejšie," pochvaľoval si výhody priechodu vodič z Popradu. V blízkosti hranice zaregistroval v ostatných dňoch zmenu - pribudla tam nová "búdka". Aj to je signál, že "spojazdnenie" priechodu na štandardný režim sa blíži.
"Po technickej aj legislatívnej stránke sa snažíme urobiť všetko pre to, aby už od 1. februára bol priechod otvorený nepretržite pre občanov všetkých štátov sveta, s obmedzením pre nákladnú dopravu do 7,5 tony," hovorí na margo meškania oproti termínu z uznesenia vlády riaditeľ oddelenia hraničnej kontroly Policajného zboru Milan Tomáš. Ako dodal, technické zabezpečenie priechodu je pripravené na osemdesiat percent, nové stanovište je osadené, treba dotiahnuť niektoré detaily, aby mali aj zamestnanci vytvorené náležité podmienky.
"My by sme privítali, keby už bola hranica otvorená pre všetkých. Odbremenilo by nás to od vydávania povolení na prechodný pobyt. To bola jedna z ciest, ako sa ľudia žijúci mimo miest z režimu malého pohraničného styku mohli dostať kratšou cestou do Poľska," povedal starosta Ždiaru Ladislav Budzák. Podľa jeho skúseností veľa domácich využíva práve Podspády, pretože cez medzinárodný priechod v Lysej Poľane momentálne jazdí veľa kamiónov s drevom. "Zdržiava to, nedobre sa jazdí," dodal starosta.
Na zmenu režimu na priechode v Podspádoch netrpezlivo čakajú aj obyvatelia obce Tatranská Javorina. "Až tak mi nevadí, že meškajú, len nech to je už realitou. Očakávam od toho, že v našej obci bude väčší pokoj, teraz tam jazdí príliš veľa áut, najmä keď sú v Poľsku trhy," poznamenal pán z Tatranskej Javoriny. Väčšina z domácich dúfa, že februárový termín zmeny režimu na hraničnom priechode už bude definitívny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.