jednej dedine neďaleko Prešova, v rodinnom dome. Keďže nemá deti, rozhodla sa, ešte spolu s manželom, darovať dom neteri. S neterou (dcérou sestry nebohého manžela) podpísali obaja manželia darovaciu zmluvu. Je v nej zakotvené vecné bremeno na doživotné užívanie bytu, no problém je v inom.
„Ja, X. Y. (neter, meno neuvádzame - pozn. red.), sa osobne zaväzujem poskytnúť strýkovi Y. Z. a tete M. X. dôstojné zaopatrenie, predovšetkým ošetrovanie v chorobe, upratovanie, nákupy, podávanie stravy, ako aj iné potrebné služby. Y. Z. a M. X. berú záväzok netere na vedomie a nežiadajú ho zapísať ako vecné bremeno do katastra nehnuteľností," píše sa okrem iného tejto zmluve. Dnes pani ľutuje, že toto vecné bremeno nedala predsa len zapísať do katastra. Avšak v tej chvíli jej ani na um nezišlo, že po obdržaní zmluvy sa správanie najbližších tak zmení. „Odstavila nás na vedľajšiu koľaj," hovorí pani Magda.
Dodáva, že celý život sa o neter a jej deti starali ako o vlastných. Deťom poskytli všetko možné, od vkladných knižiek cez vreckové až po darčeky na Vianoce či sladkosti. Nečudo, vlastné deti nemali, tak sa k neteriným deťom správali ako k vlastným vnukom. Celý život neboli žiadne problémy, až do podpisu spomínanej zmluvy. „Každého, kto ku mne prišiel trebárs len na návštevu, hneď považoval neterin muž za ich nepriateľa, ktorý siaha na ich majetok," hovorí pani Magda a dodáva, že už tri dni po pohrebe starého pána zase prišiel urobiť „cirkus" do domu. Nemal to ďaleko, veď bývajú hneď v susednom dome. Pod jeho správanie sa podľa pani Magdy podpisuje aj alkohol.
Prieky, ktoré jej robili susedia a zároveň právoplatní vlastníci domu, ako aj správanie voči nej spôsobili, že sa rozhodla zrušiť dar a vysúdiť neplatnosť darovacej zmluvy. Súd jej nedal za pravdu. Právny problém, na ktorý poukázal okresný súd, je ten, že v katastri nie je zapísané vecné bremeno - doopatrovanie. Žiadosť o vrátenie daru neuznal z dôvodu, že opatrovanie nebola povinnosť, ale iba záväzok obdarovanej. Odvolávacie konanie na krajskom súde bude koncom januára, v prípade neúspechu je pani Magda odhodlaná obrátiť sa aj na ombudsmana.
Pani M. s manželom sa celý život venovali neterinej rodine ako svojim najbližším. Preto má dnes smútok v srdci, že spávanie netere a jej muža sa takto otočilo. Okrem iného údajne hneď po roku od podpísania darovacej zmluvy prepísala byt na v tom čase 16-ročnú dcéru. Alebo jej jeden týždeň varila a ukazovala sa na ulici, že jej nosí stravu, aby ľudia videli, že sa o ňu stará, aj keď stará pani odmietala jesť. Podľa nej však bolo to jedlo mastné, ktoré kvôli zdravotným problémom jesť ani nemohla a na upozornenie jej neter vraj nereagovala. Takže pani Magda sa starala o seba sama. Ako tvrdí, má dosť krstných detí a v dedine priateľky, takže jej má kto pomôcť. Pri svojich najbližších sa ale sklamala.
Pritom dom sama pre seba nepotrebuje. V lete mala mozgovú príhodu, jej zdravotný stav sa zhoršil. Podala si žiadosť do domova dôchodcov na Veselej ulici v Prešove, kde ju prijali, čaká v poradovníku. Tvrdí, že keby jej súd vrátil dom, naloží s ním inakšie. „Venovala by som ho pre sociálne alebo charitatívne účely, prípadne rehoľným sestričkám. Niekomu, kto si to zaslúži," povedala nám pani Magda.
Oslovili sme aj jej neter. K celej kauze sa odmieta vyjadriť z dôvodu, že „na to je súd, aby o tom rozhodol". Podľa jej slov mal súd k dispozícii všetky dôkazy, podklady a svedkov, a dal jej za pravdu. Tvrdí, že vyjadrenia pani Magdy, ktoré sme jej sprostredkovali, sú jedna vec, skutočnosť je však iná, o čom, ako zdôraznila, rozhodol aj okresný súd.
Aj keď to znie neskutočne, podobných prípadov sú dnes plné súdy. Čo robiť v prípade, že chcete niekomu darovať dom a nechcete oň prísť, a zároveň si zabezpečiť dôstojné dožitie v podarovanej nehnuteľnosti? „Je to zložitejší problém, ktorý je vždy lepšie riešiť preventívne, ako následne," radí právnik JUDr. Patrik Palša. V každom prípade, ak už k podobnému darovaniu dôjde a vzniknú následné problémy, odporúča vyhľadať súdnu pomoc advokáta. Napríklad pani Magda sa môže pokúsiť o zrušenie darovacej zmluvy súdnou cestou. Podľa právnika je tiež možné aj to, že hoci doopatrovanie nebolo urobené formou vecného bremena, nie je vylúčené, že by sa nemohlo dať vymôcť súdnou cestou.
V každom prípade by si však občan radšej mal zmluvne podchytiť a ošetriť tieto vzťahy ešte v čase prípravy zmluvy a pred jej podpisom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.