o podpise zmluvy so Zakarpatskou oblasťou Ukrajiny aj o pokračovaní spolupráce s Ivanofrankovským regiónom.
Priestor v spoločnom rokovaní patril aj problému okolo Gymnázia Tarasa Ševčenka v Prešove s vyučovacím jazykom ukrajinským. Jeho ďalšia existencia je kvôli sporom s vlastníctvom objektu totiž stále neistá. "Predseda Peter Chudík dal veľvyslancovi slovo, že urobí všetko pre to, aby sa škola zachovala. Hovorili aj o možných východiskách, ktoré vidí v konštituovaní spojenej školy k 1.9.2005," informovala nás hovorkyňa župana Veronika Fitzeková.
Pripomíname, že v ukrajinskej ZŠ je momentálne okolo 90 žiakov a na gymnáziu 120. V hre je teda zhruba 200 žiakov, ktorí sa chcú učiť aj ukrajinčinu. P. Chudík za východisko považuje rokovanie s primátorom Milanom Benčom o prevode ZŠ na Sládkovičovej ulici do majetku Prešovského samosprávneho kraja. Spomínanú školu totiž mesto navrhlo vyradiť zo siete.
Diskutovali taktiež o budúcej ekonomickej spolupráci, ktorá podľa veľvyslanca Serhija Ustyča podmieňuje aj ďalšie oblasti spolupráce. Zdôraznil však, že najprv je nutné doriešiť medzivládne dohody o priechodoch na slovensko-ukrajinskej hranici. To považuje za alfu a omegu ďalšej spolupráce. Na potvrdenie svojich slov uviedol niekoľko faktov. Napríklad aj porovnanie, podľa ktorého v roku 2003 prekročilo hranice 1,3 milióna ľudí, ale vlani to bolo už 5,4 milióna, z toho išlo o 2,3 milióna Slovákov.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.